Strogonow
- Polędwica wołowa (500 g)
- Mąka pszenna typ 750 (50 g)
- Bulion wołowy (500 ml)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Cebula - 2 małe sztuki (100 g)
- Pieczarki marynowane (250 g)
- Papryka czerwona - 1 mała sztuka (150 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (175 g)
- Koncentrat pomidorowy (25 g)
Przepis na strogonowa krok po kroku
Mięso pokrój w poprzek włókien na cienkie paski. Wymieszaj je z mąką pszenną.
W garnku zagotuj bulion wołowy.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju, zwiększ ogień i stopniowo układaj na patelni mięso. Szybko je obsmaż i włóż do gotującego się bulionu.
Wywar z mięsem dopraw papryką słodką i ostrą. Gotuj przez około 10-15 minut, aż mięso stanie się miękkie.
Cebulę obierz, pokrój w piórka i podsmaż na łyżce oleju. Podsmażoną cebulę dodaj do garnka i gotuj kolejne 5 minut.
Pieczarki pokrój w plastry, natomiast paprykę w paski. Na łyżce oleju odparuj pieczarki, następnie dodaj do nich pokrojoną paprykę i smaż przez około 5 minut.
Warzywa z patelni przełóż do garnka z mięsem i gotuj przez 5 minut.
Pod koniec gotowania dodaj przecier i koncentrat pomidorowy, całość dokładnie wymieszaj i zagotuj. Gotuj jeszcze 5 minut od momentu zagotowania się wywaru.
Gotowy strogonow podawaj udekorowany natką pietruszki i z dodatkiem pieczywa.
-
Strogonow wieprzowy
-
Strogonow drobiowy
-
Zupa strogonow
-
Strogonow z kurczaka
-
Strogonow wołowy
-
Strogonow ze schabu
-
Strogonow z wieprzowiny
-
Strogonow z indyka
-
Strogonow wieprzowy z łopatki
-
Strogonow z boczniaka
-
Gulasz z kociołka
-
Gulasz strogonow
-
Strogonow z szynki
-
Strogonow z pieczarkami
-
Strogonow Thermomix
-
Kluski do strogonowa
-
Strogonow z karkówki
-
Strogonow wegetariański
-
Strogonow
Więcej informacji na temat strogonowa
Strogonow to doskonała propozycja na treściwy i dobry obiad z dodatkiem mięsnym. Najlepiej smakuje ze świeżym, razowym pieczywem. Świetnie sprawdzi się jak urozmaicenie codziennej diety. Jest to danie wywodzące się z kuchni rosyjskie a jej nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego generała, ministra i gubernatora. Przepis na strogonow jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia w kuchni, aby go przygotować. W dalszej części dowiesz się jak zrobić strogonow. Niezbędne składniki na strogonow to polędwica wołowa, mąka pszenna, bulion wołowy, olej rzepakowy, cebula, pieczarki, papryka czerwona (ale możesz też użyć innej), przecier pomidorowy, koncentrat pomidorowy oraz przyprawy (sól, pieprz, papryka słodka i papryka ostra).
A więc jak przygotować strogonow tradycyjny z wieprzowiny lub wołowiny z pieczarkami? Mięso pokrój na mniejsze kawałki i usuń z niego więzadła. Następnie wymieszaj je w mące pszennej. Na rozgrzanej patelni podsmaż mięso, które po odsmażeniu ułóż w gotującym się bulionie. Następnie dodaj przyprawy i gotuj około 15 minut. Następnie podsmaż obraną i pokrojoną cebulę i dodaj do garnka z mięsem. Pieczarki i paprykę pokrój w mniejsze kawałki, podsmaż i również dodaj do garnka z wywarem. Pod koniec gotowania dodaj koncentrat i przecier pomidorowy. Zupę podgotuj jeszcze 5 minut i podawaj od razu po przygotowaniu z dodatkiem pieczywa.
Podsumowując nasz najlepszy przepis na strogonow to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Świetnie smakuje z dodatkiem pieczywa. Jest bardzo prosty w przygotowaniu, dlatego warto włączyć go do swojego jadłospisu. Mięso wołowe jest doskonałym źródłem żelaza, które pozytywnie wpływa na nasz układ krwionośny oraz zmniejsza ryzyko rozwoju anemii. Polędwica wołowa jest również źródłem witaminy B6, B12, D, wapnia i magnezu. Dodatkowo znajdziemy w niej sporą ilość kreatyny, która poprawia wydolność i wytrzymałość mięśni - dlatego świetnie sprawdzi się w diecie sportowców. Jednak powinniśmy zachować umiar w jej spożywaniu, ponieważ jej nadmiar w diecie może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego.
Alergeny w strogonowie
Lista alergenów dla strogonowa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion wołowy
Wartości odżywcze strogonowa
Strogonow to doskonały pomysł na włączenie do swojej diety dań kuchni rosyjskiej. Należy jednak pamiętać, że jest to danie dostarczające sporej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka.
Energia i białka
(370g)
Węglowodany
(370g)
Tłuszcze
(370g)
Witaminy
(370g)
Składniki mineralne
(370g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.