Stek wołowy z grilla
- Polędwica wołowa (150 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżeczka (5 ml)
Przepis na stek wołowy z grilla krok po kroku
Czosnek obierz i drobno posiekaj.
Oliwę wymieszaj z czosnkiem.
Marynatą posmaruj steka.
Na 2-3 minuty przed grillowaniem posól mięso.
Steka grilluj na rozgrzanym grillu ok. 4-5 minut z każdej strony.
-
Stek
-
Grillowany stek z kalafiora z serem i ketchupem oraz pieczonym pieczywem
-
Stek z polędwicy wołowej
-
Chateaubriand
-
Stek z tuńczyka
-
Stek z antrykotu
-
Antrykot wołowy
-
Stek z rostbefu
-
Stek wieprzowy
-
Stek z cebulką
-
Stek z grilla
-
Antrykot drobiowy
-
Stek siekany
-
Marynata do steka
-
Stek z łososia
-
Steki z udźca wołowego
-
Stek z grilla elektrycznego
-
Stek z cielęciny
-
Steki
Więcej informacji na temat steka wołowego z grilla
Stek wołowy z grilla to obowiązkowe danie podczas każdego grillowania z rodziną, czy przyjaciółmi. Jest najczęściej przygotowywanym na grillu mięsem i ciężko znaleźć osobę, która się na niego nie skusi. Jeśli jeszcze go nie próbowaliście, ten przepis sprawi z pewnością na stałe zagości w Waszej kuchni.
Wołowina uchodzi za mięso, które bardzo ciężko przyrządzić, zwłaszcza w formie steka, a cały proces wymaga dużych umiejętności. Dlatego odpowiedź na pytanie jak zrobić steka wołowego z grilla nie raz przysparza wielu trudności. W pewnym stopni jest to prawda i befsztyk czy stek grillowany mogą okazać się bardziej wymagające niż na przykład udka z kurczaka, czy mięsa z polędwicy wieprzowej, jednak wystarczy przestrzegać kilku, niezwykle ważnych zasad i nawet początkujący kucharze świetnie sobie poradzą.
Bardzo ważne jest, aby mięso pochodziło ze sprawdzonego źródła, a najlepiej sprawdzi się wołowina sezonowana, czyli poddana procesowi dojrzewania. Jak przyprawić mięso? Kluczowy jest dodatek przypraw w odpowiednim momencie - jeśli wołowinę posolimy za wcześnie, mięso stanie się twarde. Dlatego najlepiej robić to chwilę przed tym jak rozpoczniemy smażenie steka na grillu - nie utraci wtedy swojej soczystości. Z przypraw w pełni wystarczające będą sól i świeżo mielony w młynku pieprz.
Dla wielu najtrudniejszym etapem jest smażenie steka. Jak długo grillować stek wołowy? Zależne jest to od stopnia wysmażenia jaki chcemy uzyskać - najlepiej podsmażać mięso ok. 2,5 minuty na wysokim ogniu z dwóch stron, a następnie grillować w miejscu gdzie panuje niższa temperatura, aby mięso ścięło się w środku. Można zaopatrzyć się w specjalistyczne termometry do mięs, dzięki którym będziemy mieli pewność co do stopnia wysmażenia.
Skoro wiesz już jak przyrządzić idealnego steka czas pomyśleć o dodatkach. W tej roli świetnie sprawdzi się masło ziołowe z czosnkiem, szczypiorkiem i tymiankiem, a także młode ziemniaki, gotowane, grillowane lub prosto z ogniska. Mięso można podać również z frytkami, pieczonymi warzywami, czy sałatką.
Alergeny w steku wołowym z grilla
Lista alergenów dla steka wołowego z grilla przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na stek wołowy z grilla
Wartości odżywcze steka wołowego z grilla
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.