Stek siekany
- Polędwica wołowa - opcjonalnie mielona wołowina (400 g)
- Masło (20 g)
- Cebula - 1 sztuka (105 g)
Przepis na stek siekany krok po kroku
Drobno posiekaj cebulę.
Mięso pokrój w mniejsze kawałki, a następnie posiekaj.
Wymieszaj mięso z cebulą i 0,5 łyżeczki pieprzu.
Rozgrzej patelnię z masłem i rozmarynem.
Z mięsa uformuj 3 kulki i spłaszcz je przy pomocy łopatki.
Smaż każdego kotleta po 2 minuty z każdej strony, na mocnym ogniu.
Następnie smaż jeszcze 1-3 minuty z każdej strony.
Po usmażeniu zostaw mięso na 5 minut, żeby mięso odpoczęło.
-
Stek
-
Grillowany stek z kalafiora z serem i ketchupem oraz pieczonym pieczywem
-
Stek z polędwicy wołowej
-
Chateaubriand
-
Stek z tuńczyka
-
Stek z antrykotu
-
Antrykot wołowy
-
Stek z rostbefu
-
Stek wieprzowy
-
Stek z cebulką
-
Stek z grilla
-
Antrykot drobiowy
-
Marynata do steka
-
Stek z łososia
-
Stek wołowy z grilla
-
Steki z udźca wołowego
-
Stek z grilla elektrycznego
-
Stek z cielęciny
-
Steki
Więcej informacji na temat steka siekanego
Stek siekany zrobiony jest z siekanej wołowiny lub mięsa mielonego, co kłóci się z tym, co normalnie nazywane jest stekiem. Klasycznie stek przygotowuje się z mięsa wołowego i to z całego plastra mięsa, nie z mielonego. Steki smaży się dosyć krótko, często z dodatkiem masła i ziół. Czas smażenia zależy od stopnia wysmażenia mięsa, który chcemy uzyskać. Najczęściej amerykanie dzielą wysmażenie steków na 3 poziomy:
- rare — stek krwisty, który w środku ma widoczne surowe mięso,
- medium — stel średnio wysmażony,
- well done — mięso, które jest w środku w pełni usmażone.
Przepis na stek siekany to bardziej przepis na burgera niż stek. Można go przygotować, siekając mięso lub używając mielonego mięsa. Jeżeli chcesz szybki stek, to lepiej wybrać mięso mielone.
Jak zrobić stek siekany?
Zaczynamy od posiekanej cebulki w drobną kostkę, lub starcia jej na tarce. Następnie kroimy mięso na mniejsze kawałki i siekamy. Posiekane mięso mieszamy z cebulą, żeby uzyskać pyszny, wołowy stek siekany z cebulką. Dokładnie wyrabiamy masę i formujemy kotlety. W międzyczasie rozgrzewamy patelnię z masłem i opcjonalnie ziołami, na przykład z rozmarynem. Zależnie od tego, jak wysmażone chcemy steki i jak grube zrobimy kotlety, to smażymy je po około 2 minuty z każdej strony, a potem jeszcze od 1 minuty do 3 zależnie od stopnia wysmażenia. Kotlety należy przekręcić przy pomocy łopatki, aby się nie rozpadły. Zarówno tych steków, jak i klasycznych nie podajemy, od razu po usmażeniu, tylko dajemy im 5-7 minut, żeby mięso odpoczęło. Po tym czasie możesz już podawać mięso. Jest to dobry pomysł na posiłek, szczególnie na obiad. Klasycznymi dodatkami do steka są frytki lub pieczone ziemniaczki i warzywa, mogą być to zarówno świeże warzywa, jak i gotowane, na przykład szparagi lub brokuły.
Steki możesz podać całej rodzinie, ponieważ mięso mielone da radę pokroić nawet małe dziecko, co przy klasycznych stekach jest ciężkie, ponieważ do ich krojenia potrzebny jest ostry nóż — możesz to zaobserwować w wielu restauracjach, które specjalizują się w stekach i do ich krojenia podają gościom specjalne noże. Przy siekanym steku nie będzie takiego problemu, ponieważ mięso jest już rozdrobnione.
Alergeny w steku siekanym
Lista alergenów dla steka siekanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze steka siekanego
Siekany stek to sycący pomysł na obiad dla całej rodziny.
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.