Stek
- Polędwica wołowa - Możesz użyć antrykot wołowy (400 g)
Przepis na stek krok po kroku
Mięso wyjmij przed smażeniem aby miało temperaturę pokojową.
Na patelni roztop masło dodaj do niego rozmaryn i rozciśnięty czosnek. Połóż mięso. Smaż 4-5 minut z każdej strony. Mięso podczas pieczenia polewaj po wierzchu masłem.
Gotowy stek dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem.
Daj mu odpocząć 10 minut. Dopiero po tym czasie krój.
-
Grillowany stek z kalafiora z serem i ketchupem oraz pieczonym pieczywem
-
Stek z polędwicy wołowej
-
Chateaubriand
-
Stek z tuńczyka
-
Stek z antrykotu
-
Antrykot wołowy
-
Stek z rostbefu
-
Stek wieprzowy
-
Stek z cebulką
-
Stek z grilla
-
Antrykot drobiowy
-
Stek siekany
-
Marynata do steka
-
Stek z łososia
-
Stek wołowy z grilla
-
Steki z udźca wołowego
-
Stek z grilla elektrycznego
-
Stek z cielęciny
-
Steki
Więcej informacji na temat steku
Stek to doskonała propozycja na pyszny kawałek mięsa. Stek wołowy możesz przygotować z różnych kawałków tuszy. Najlepsza na stek jest polędwica, jest też najdroższym kawałkiem mięsa wołowego. Równie dobrze sprawdza się także antrykot i rostbef. Antrykot charakteryzuje się tym że jest ładnie poprzetykany tłuszczem. Rostbef natomiast jest idealnym mięsem na stek z którego powstają steki zwane T-bone, czyli kawałek mięsa z kością w kształcie litery T. Przepis na stek nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia kulinarnego musisz natomiast trzymać się kilku złotych zasad aby poprawnie go wykonać.
Jak usmażyć stek? Stek wołowy może mieć różne poziomy wysmażenia począwszy od krwistego skończywszy na bardzo dobrze wysmażonym, który przez smakoszy zwany jest podeszwą. My proponujemy stek medium czyli z delikatnie różowym środkiem. Najlepsza do smażenia steku jest wołowina sezonowana, którą kupić można już w wielu sklepach. Mięso musi mieć temperaturę pokojową a smażyć należy je na mocno nagrzanej patelni z dodatkiem oleju rzepakowego lub masła klarowanego.
Jak zrobić dobry stek? Stek to przede wszystkim dobrej jakości mięso. Dlatego jeśli chcesz przygotować go w domu kup mięso najwyższej jakości. Stek wyjmij z lodówki na około godzinę przed smażeniem. Na patelni rozpuść masło, dodaj do niego rozmaryn i rozciśnięty czosnek. Połóż stek i smaż 4-5 minut z jednej strony. Nie zmniejszaj ognia podczas smażenia. Podlewaj go masłem po wierzchu podczas smażenia. Gotowy stek zdejmij z patelni, posyp solą i świeżo mielonym pieprzem i daj mu odpocząć 10 minut. Dopiero po tym czasie krój mięso. W przeciwnym wypadku wszystkie najcenniejsze soki wypłyną z niego. Stek możesz zawinąć w folię aluminiową, aby nie wystygł. Dobry stek powinien być miękki dlatego nie dodawaj do niego soli bezpośrednio przed smażeniem.
Podsumowując stek to doskonała propozycja na obiad w gronie znajomych. Pomysł na stek możesz wykorzystać, aby zaskoczyć swoich gości. Sprawdzony przepis sprawi, że lęk przed przygotowaniem steku zniknie. Pyszny stek możesz podać z sałatką lub puree ziemniaczanym.
Alergeny w steku
Lista alergenów dla steku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na stek
Wartości odżywcze steku
Stek to danie pełne łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Mięso wołowe zawiera dużo żelaza, więc sprawdza się u osób z jego niedoborami lub anemią. W zależności od kawałka mięso zawiera różne ilości tłuszczu, który jest nośnikiem smaku oraz kalorii. Jeśli dbasz o linie pamiętaj, aby wybrać mniej tłusty.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.