Stefanka bez pieczenia
- Mleko 3,2% - 4 niepełne szklanki (900 ml)
- Kasza manna (130 g)
- Cukier (230 g)
- Herbatniki (300 g)
- Czekolada gorzka (120 g)
- Masło - 1,5 kostki (300 g)
Przepis na stefanka bez pieczenia krok po kroku
Do garnka wlej mleko, dodaj cukier i kasze manną, gotuj na wolnym ogniu przez około 5-7 minut, aż masa zgęstnieje.
Wystudź kaszę manną i zmiksuj z masłem w temperaturze pokojowej.
Blaszkę wyłóż folią spożywczą i na spód ułóż warstwę herbatników.
Masę podziel na 4 części.
Wykładaj porcje masy, przekładając je herbatnikami.
Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej i wystudzoną czekoladą polej wierzch ciasta.
Schłodź je w lodówce przez 8-9 godzin.
Więcej informacji na temat stefanki bez pieczenia
Stefanka bez pieczenia to świetny pomysł na szybkie do zrobienia ciastko. Stefanka to bardzo popularne ciasto, którego przygotowanie wymaga zachodu. Przygotowywane jest na bazie ciasta z dodatkiem miodu, które musi zmięknąć, aby było dobre do spożycia. Przepis na stefankę bez pieczenia jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia ciasta potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: herbatniki, mleko, cukier, masło, kasza manna, czekolada gorzka.
Jak zrobić stefankę bez pieczenia? Do garnka wlej mleko, dodaj cukier i kasze manną, gotuj na wolnym ogniu przez około 5-7 minut, aż masa zgęstnieje. Wystudź kaszę manną i zmiksuj z masłem w temperaturze pokojowej. Blaszkę wyłóż folią spożywczą i na spód ułóż warstwę herbatników. Masę podziel na 4 części. Wykładaj porcje masy, przekładając je herbatnikami. Rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej i wystudzoną czekoladą polej wierzch ciasta. Schłodź je w lodówce przez 8-9 godzin.
Kasza manna zwana inaczej semoliną jest wytwarzana z ziaren pszenicy. Może stanowić bazę kremów do deserów i ciast. Sprawdzi się także jako dodatek do potraw wytrawnych, którym nada odpowiedniej konsystencji. Kasz manna wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinny jej spożywać osoby chorujące na cukrzycę. Kasza jest przede wszystkim źródłem węglowodanów prostych, bardzo dobrze sprawdzi się w posiłku po treningowym oraz w diecie dzieci, jako domowy deser. Gorzka czekolada to wyrób na bazie kakao, który zawiera go powyżej 70%. Czekolada gorzka jest bardzo dobrym źródłem magnezu, który bierze udział w procesie skurczu mięśni, jest substratem dla wielu enzymów, dzięki czemu wpływa na nasz metabolizm, reguluje poziom cukru we krwi oraz zapobiega osteoporozie u dorosłych.
Podsumowując stefanka bez pieczenia to pyszne i szybkie ciasto, które doskonale komponuje się podane z kawą lub herbatą. Najlepsza stefanka z masą z kaszy manny to ciasto pasujące na wiele różnych okazji. Dobrze prezentuje się na talerzu i jest bardzo wytrzymałe. Można je przechowywać poza lodówką w chłodnym miejscu. Ciasto jest dobre do spożycia dopiero po kilku godzinach, gdy ciastka zmiękną.
Alergeny w stefance bez pieczenia
Lista alergenów dla stefanki bez pieczenia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
- Herbatniki
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza manna
- Herbatniki
Wartości odżywcze stefanki bez pieczenia
Stefanka bez pieczenia to słodki domowy wyrób zawierający dużą ilość cukru i węglowodanów prostych. Ciasto powinniśmy spożywać maksymalnie dwa razy w tygodniu. Tego typu wypieki można posłodzić również ksylitolem lub erytrytolem.
Energia i białka
(195g)
Węglowodany
(195g)
Tłuszcze
(195g)
Witaminy
(195g)
Składniki mineralne
(195g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.