Staropolska zupa fasolowa
- Fasola biała jaś nasiona suche - 1 szklanka (250 g)
- Por - 1 sztuka (100 g)
- Marchewka - 2 sztuki (120 g)
- Ziemniaki późne - 4 sztuki (300 g)
- Boczek wieprzowy bez kości - 1 kawałek (200 g)
- Łopatka wieprzowa (500 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na staropolska zupa fasolowa krok po kroku
Fasolę przełóż do miski i zalej wodą, odstaw na całą noc do napęcznienia.
Do garnka włóż pokrojone mięso i namoczoną fasolę, zalej całość wodą (około 1 litr).
Zagotuj całość, a następnie dodaj pokrojone ziemniaki.
Gdy ziemniaki będą miękkie, dodaj resztę pokrojonych warzyw i kawałek boczku.
Gdy wszystkie składniki będą miękkie, a zupa delikatnie zgęstnieje, będzie gotowa do podania.
-
Fabada
-
Ribollita
-
Zupa fasolowa z makaronem
-
Zupa krem z fasolki szparagowej
-
Zupa fasolowa na żeberkach
-
Zupa fasolkowa
-
Lobio po ormiańsku
-
Zupa fasolowa tradycyjna
-
Zupa z czerwonej fasoli
-
Zupa z fasolki szparagowej z serkiem topionym
-
Zupa z fasolką szparagową
-
Zupa krem z zielonej fasolki szparagowej
-
Zupa fasolowa ze śmietaną
-
Zupa fasolowa
Więcej informacji na temat staropolskiej zupy fasolowej
Staropolska zupa fasolowa to niezwykle szybki i prosty przepis, za pomocą którego przygotujesz pyszne i treściwe danie dla całej rodziny. Z tym daniem poradzi sobie każdy, nawet osoba zaczynająca swoją przygodę w kuchni.
Koniecznie poznaj mój dzisiejszy przepis na staropolską zupę fasolową. Do jej przygotowania będziesz potrzebować podstawowe składniki dostępne w każdym sklepie, zaopatrz się w białą fasolę jaś, boczek, olej rzepakowy, cebulę, czosnek, włoszczyznę i ziemniaki oraz kawałek mięsa, ja postawiłam na łopatkę wieprzową.
Zatem, jak zrobić staropolską zupę fasolową?
W pierwszej kolejności białą fasolę przełóż do miski, zalej wodą i zostaw najlepiej na całą noc. Rano wypłucz fasolę pod bieżącą wodą. Fasola to cenne źródło witamin i składników mineralnych takich jak: magnez, żelazo, kwas foliowy, wapń, potas oraz błonnik pokarmowy, który działa jak szczotka w naszych jelitach czyszcząc je i przyśpieszając perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Fasola jest dobra w smaku, a przez wielu uważana za produkt fit.
Charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, co oznacza, że może być spożywana przez osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej (insulinooporność, cukrzyca typu 2), nie będzie ona powodowała gwałtownego wyrzutu insuliny, mówiąc kolokwialnie.
Dania z fasolą i nasionami roślin strączkowych są proste, a dzięki niej szybko przygotujesz wegetariańskie dania, które pokocha każdy.
Do garnka przełóż wcześniej przygotowaną fasolę i pokrojone mięso. Zalej całość około litrem wody, dodaj ziele angielskie i liście laurowe.
Obierz ziemniaki i pokrój w kostkę, dodaj do zupy, gotuj około 15 minut, a w tym czasie pokrój pozostałe warzywa i dodaj je do zupy. Nie zapominaj o boczku, możesz go dodać w całości lub pokroić na mniejsze kawałki.
Gotuj zupę do momentu, aż wszystkie jej składniki będą miękkie. Po około 50 minutach nasza domowa, tradycyjna zupa jest smaczna i dobra do spożycia. Skoro już znasz mój przepis na staropolskie danie, przygotuj je i przekonaj się, jak pyszna jest moja propozycja.
Alergeny w staropolskiej zupie fasolowej
Lista alergenów dla staropolskiej zupy fasolowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na staropolska zupa fasolowa
Wartości odżywcze staropolskiej zupy fasolowej
Zupę fasolową podaje się bez kaszy czy makaronu, ponieważ sama w sobie jest treściwa i gęsta.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.