Peklowanie
-
Szynka peklowana pieczona
Szynka peklowana pieczona to doskonała opcja dla miłośników wędlin. Choć można kupić ją w sklepie, to ta domowa zaskakuje wspaniałym …
25 + 60 min łatwy 10 248 kcal -
Tuszonka w słoikach
Tradycyjna tuszonka w słoikach to dobry, domowy dodatek do chleba, który jesteś w stanie przygotować sam w swoim domu. Mój …
60 + 60 min łatwy 6 706 kcal -
Schab dojrzewający
Schab dojrzewający to doskonała opcja dla wszystkich miłośników pysznych domowych wędlin. Schab przygotowany w taki sposób sprawdzi się świetnie na …
15 min łatwy 10 186 kcal
Pozostałe przepisy z peklowaniem
-
Półgęsek
Pyszny półgęsek to dobry pomysł na domowy, a co ważne łatwy w wykonaniu dodatek, który idealnie sprawdzi się do pieczywa. …
15 + 60 min łatwy 14 195 kcal -
Golonka peklowana
Golonka peklowana jest świetnym wyborem dla każdego, kto kocha mięsne dania. Jest aromatyczna i naprawdę miękka. Idealnie sprawdzi się pyszny …
60 + 240 min łatwy 4 443 kcal -
Kiełbasa słoikowa
Kiełbasa słoikowa z galaretką to doskonała propozycja na smaczny dodatek do chleba. Swojska kiełbasa w słoiku świetnie sprawdzi się również …
25 + 90 min łatwy 15 144 kcal -
Szynka długodojrzewająca
Szynka długodojrzewająca to doskonała propozycja na smaczny dodatek do do pieczywa lub jako przystawka na imprezy rodzinne czy spotkania ze …
30 min łatwy 30 119 kcal -
Pastrami
Pastrami to idealny dodatek do kanapek i domowych burgerów. Choć można dostać je również w sklepie, to najlepiej smakuje to …
60 + 240 min łatwy 10 170 kcal -
Polędwica łososiowa
Polędwica łososiowa to popularna wędlina, którą prawie każdy kojarzy. Swoją nazwę zawdzięcza pięknemu różowemu kolorowi, który uzyskuje mięso w procesie …
40 min średni 20 80 kcal
-
Kiełbasa żywiecka
Kiełbasa żywiecka to wędzona, parzona i podsuszana kiełbasa, która jest bardzo popularna. Domowa kiełbasa oczywiście wymaga trochę pracy i czasu, …
120 + 90 min trudny 50 196 kcal -
Wędlina z szynkowara
Wędlina z szynkowara to doskonała opcja dla wszystkich miłośników domowych wyrobów mięsnych. Jej przygotowanie jest łatwe, a smakuje naprawdę wybornie. …
45 + 120 min łatwy 10 245 kcal -
Mielonka z indyka
Mielonka z indyka to doskonały pomysł na dodatek do chleba na kanapki. Pyszna wędlina doskonale smakuje z dodatkiem pomidorów, ogórków …
30 + 120 min średni 4 332 kcal -
Karkówka w słoiku
Pyszne weki z karkówki własnej roboty to smaczny dodatek do chleba. Karkówka w słoiku to dobra, domowa konserwa na kanapki. …
30 + 120 min średni 14 173 kcal -
Karkówka z szynkowara
Pyszna karkówka z szynkowara parzona w całości to dobry pomysł na domowy, a co ważne łatwy w wykonaniu posiłek, który …
30 + 180 min łatwy 1 1449 kcal
-
Golonka z szynkowara
Golonka z szynkowara to doskonała opcja dla wszystkich miłośników prostych, ale naprawdę smacznych dań. Mięso przygotowane w ten sposób jest …
45 + 120 min średni 10 324 kcal -
Salceson z szynkowara
Salceson z szynkowara to doskonały pomysł na pyszny dodatek do chleba, z którym możesz przygotować kanapki na śniadanie lub kolację. …
30 + 120 min łatwy 10 563 kcal -
Wołowina z szynkowara
Wołowina z szynkowara to dobra propozycja na pyszny dodatek do chleba. Gotowana wołowina świetnie sprawdzi się jako dodatek na kanapki, …
60 + 240 min średni 10 123 kcal -
Filet z indyka z szynkowara
Filet z indyka z szynkowara to doskonała opcja dla wszystkich miłośników prostych dodatków do kanapek, które są również bardzo zdrowe. …
20 + 120 min łatwy 6 190 kcal -
Boczek z szynkowara
Boczek z szynkowara to świetna opcja na pyszny dodatek do kanapek. Smakuje wybornie, a przy okazji sprawdza się dla całej …
30 + 120 min łatwy 10 392 kcal -
Golonka w słoikach
Golonka w słoikach to świetna opcja dla wszystkich, którzy kochają nietypowe dodatki do kanapek. Nie wiesz, jak ją przygotować? Zajrzyj …
120 + 240 min średni 6 706 kcal
-
Szynka w słoiku
Tradycyjna szynka w słoiku to dobry, domowy dodatek do pieczywa, który jesteś w stanie przygotować sam w swoim domu. Mój …
60 + 20 min łatwy 6 601 kcal -
Prosciutto crudo
Prosciutto crudo możesz łatwo zrobić w swoich domowych warunkach. To pyszna składowa potraw i przekąsek. Sprawdź jak zrobić prosciutto crudo. …
20 min średni 10 143 kcal -
Boczek wędzony
Boczek wędzony w wędzarni to doskonały pomysł na tradycyjny, domowy i smaczny wyrób mięsny. Przepis na boczek wędzony jest dość …
30 + 300 min łatwy 10 585 kcal -
Słonina wędzona
Słonina wędzona to jeden z tych przysmaków, do których trzeba się przekonać. Gdy już raz się go spróbuje, ciężko przejść …
45 min łatwy 10 2122 kcal -
Kiełbasa z sarny
Kiełbasa z sarny to wędlina dla prawdziwych smakoszy. Jest niezwykle smaczna i aromatyczna, a jednocześnie bardzo wykwintna. Mięso jest w …
60 + 20 min łatwy 10 748 kcal
Peklowanie - co to jest?
Peklowanie stanowi pierwszy etap pracy podczas samodzielnego przygotowywania wędlin domowej roboty. Obecnie wędliniarstwo przeżywa swój renesans i wiele osób pragnie samodzielnie robić własne szynki czy schaby. Peklowanie nadaje mięsu kolor, smak i aromat i przygotowuje do pieczenia czy gotowania. Peklowanie szynek czy wołowiny trwa kilkanaście dni i polega na umieszczeniu mięsa w solance lub natarciu mięsa solanką. Naczynie z mięsem przechowujemy w tym celu w chłodnym miejscu lub w lodówce. Bardzo ważne jest codzienne przekładanie mięsa, tak aby się równomiernie peklowało.
Często zadawane pytania
Peklowanie - charakterystyka, sposoby, zasady, porady praktyczne
Obsmażanie, parzenie, marynaty czy peklowanie stanowią różne metody obróbki mięsa przygotowujące do spożycia. Peklowanie szynek czy wołowiny jest niezbędnym procesem podczas samodzielnego robienia wędlin domowej roboty. Nadaje mięsu atrakcyjny kolor, smak i aromat. Dlatego też peklujemy mięso także przed pieczeniem czy gotowaniem. Przedstawiamy na czym polega proces i metody peklowania. Doradzamy jakie proporcje powinna mieć solanka do peklowania oraz w czym i jak długo należy peklować.
Do czego służy peklowanie mięsa
Na czym polega peklowanie mięsa - różne sposoby obróbki mięsa
Od wieków znane są różne sposoby konserwowania mięsa oraz wzbogacania jego smaku. Stosują je wszystkie kuchnie świata, jak kuchnia polska, kuchnia sycylijska i inne. Było to ważne szczególnie w czasach, gdy nie było lodówek i możliwości zakupu gotowych wędlin. Tradycyjne peklowanie mięsa w solance miało na celu zapewnienie koloru, smaku i aromatu mięsa, a szczególnie przedłużenie jego trwałości poprzez zahamowanie wzrostu drobnoustrojów.
Peklowanie mięsa należy do tradycji w kuchni polskiej, gdzie jada się stosunkowo dużo mięsa. Metoda ta jest rzadziej stosowana w kuchniach śródziemnomorskich i południowych, jak kuchnia sycylijska, grecka czy włoska, gdzie jada się mniej mięsa.
Obecnie peklowanie mięsa stosuje się rzadko jako sposób na robienie domowych wędlin. Jednak domowa obróbka mięsa staje się coraz bardziej popularna, szczególnie że mamy wówczas kontrolę nad jego składnikami i procesem przerabiania. Często stosuje się marynaty, czyli nacieranie mięsa mieszanką przypraw, oliwy z oliwek i soli. Marynaty przygotowują mięso do pieczenia czy duszenia i sprawiają, że staje się ono smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Czasami przed duszeniem czy pieczeniem stosuje się obsmażanie, aby przyrumienić skórkę mięsa. Do niedawna uważano, że obsmażanie zapobiega wysychaniu mięsa podczas pieczenia.
Peklowanie polega na moczeniu mięsa w solance, czyli roztworze soli peklującej. Jest to proces długotrwały, gdyż wymaga trzymania mięsa w solance od kilku do kilkunastu dni. Peklować możemy wołowinę, wieprzowinę i cielęcinę. Ważne jest, aby mięso do peklowania zostało pozbawione kości, które powodują psucie się mięsa. Ponadto należy przygotować dość duże kawałki mięsa, co najmniej 2-kilogramowe.
Peklować mięso można na dwa sposoby: na sucho i na mokro. Peklowanie na sucho polega na nacieraniu mięsa solanką z przyprawami. Natomiast peklowanie na mokro wykonujemy w naczyniu z wodą.
Czas peklowania zależy od rodzaju mięsa. Schab i wołowinę peklujemy przez 10 - 14 dni. Natomiast peklowanie szynek wymaga 15 - 20 dni.
W czym peklować mięso - właściwe proporcje solanki
Do peklowania używa się soli, saletry, wody i przypraw. Sól ma za zadanie wyciągnięcie wody z mięsa, dzięki czemu nie rozwijają się bakterie. Saletra nadaje mięsu kolor. Dodaje się jej bardzo mało, gdyż w większej ilości może być trująca. Saletra nie jest składnikiem koniecznym, szczególnie że bardzo trudno ją dostać w sklepach.
Bardzo ważne są proporcje soli, saletry, wody i przypraw. Zalecane jest stosowanie 80-100 g soli peklowej na litr wody. Nie należy przesadzać z ilością przypraw, tak aby nie stłumiły smaku mięsa. W sprzedaży dostępna jest gotowa solanka, w której zachowane są prawidłowe proporcje.
Na czym polega tradycyjne peklowanie wędlin
Tradycyjne sposoby peklowania na mokro
Najbardziej tradycyjne jest peklowanie mięsa na mokro, czyli w wodzie z solanką. Ten sposób peklowania świetnie nadaje się do szynek i wołowiny. Wodę z solanką i przeprawami doprowadzamy do wrzenia, a następnie odcedzamy i zostawiamy do ostygnięcia. Mięso należy umieścić w pojemniku szklanym, emaliowanym lub kamionkowym. Nie nadają się do tego naczynia stalowe. Mięso nie powinno pływać w zalewie, dlatego też wybieramy takie naczynie, w które mięso będzie ciasno wciśnięte.
Mięso zalewamy ostudzoną solanką i odstawiamy w chłodne miejsce. Należy obciążyć je czymś ciężkim, aby nie wypływało z solanki. Najbardziej optymalną temperaturą do peklowania jest 4 - 8 stopni, czyli temperatura, która zwykle panuje w lodówce. Wyższa temperatura nie jest odpowiednia, gdyż nie będzie zachodził proces peklowania, a mięso może się zepsuć. Zaś w niższej temperaturze sól nie wyciągnie z mięsa wody.
W czasie peklowania mięso należy codziennie obracać. Zauważymy jak mięso zmienia kolor na bardziej różowy, zaś solanka staje się bardziej śluzowata i krwawa.
Peklowanie mięsa na sucho
Peklowanie na sucho polega na nacieraniu mięsa solanką z przyprawami. Metoda ta nadaje się do peklowania szynek, wołowiny i wieprzowiny w celu późniejszego wędzenia lub gotowania.
Mięso nacieramy solanką i umieszczamy ciasno w naczyniu szklanym, emaliowanym lub kamiennym. Obciążamy je czymś ciężkim i odstawiamy na 15 - 20 dni w chłodne miejsce. Mięso należy codziennie obracać, aby zostało dokładnie zapeklowane. Po zakończeniu peklowania mięso peklowane na sucho należy dokładnie umyć, a nawet wymoczyć w wodzie.
Parzenie wędlin po peklowaniu
Peklowane mięso należy poddać obróbce termicznej, aby pozbyć się drobnoustrojów. Nie jest to etap konieczny, który jest przez niektórych pomijany. Jednak parzenie mięsa sprawia, że staje się ono kruche i bardziej smaczne.
Po zakończeniu peklowania wyjmujemy mięso z solanki i wkładamy do gorącej wody. Ważna jest temperatura wody, gdyż nie możemy dopuścić do wrzenia. Optymalną temperaturą do parzenia mięsa jest 70 - 80 stopni i warto posługiwać się termometrem kuchennym. Czas parzenia zależy od ilości mięsa. Po parzeniu mięso hartujemy przez zanurzenie w zimnej wodzie. Następnie odstawiamy je w chłodne miejsce, aby ostygło.