Blanszowanie

Ilustracja: Blanszowanie - opis metody, zastosowanie, porady praktyczne

Blanszowanie jest metodą obróbki termicznej warzyw i owoców, która polega na szybkim poddaniu produktów wysokiej temperaturze, a następnie schłodzenie ich. Najczęściej stosuje się zanurzenie warzyw i owoców w gorącej wodzie, a następnie w zimnej. Czas, w jaki należy zblanszować żywność, zależy od przepisu i zwykle trwa od kilkunastu sekund do 3 minut. Blanszujemy warzywa, owoce lub orzechy. Metoda ta stosowana jest przed mrożeniem produktów, aby nie traciły wyglądu i smaku, ani wartości odżywczych. Blanszowane warzywa i orzechy łatwiej obrać ze skórki. Pozbawia goryczki niektóre produkty.

Blanszowanie - opis metody, zastosowanie, porady praktyczne

Zdarza się, że przepis zaleca zblanszować warzyw lub owoce. Jednak nie każdy wie co to jest blanszowanie i do czego służy. Warto znać tę metodę, gdyż blanszowane produkty nie tracą wartości odżywczych, ani witamin, a co ważne zachowują swój kolor i smak. Blanszowanie pozwala przygotować warzywa do mrożenia, do sałatek, ułatwia ich obieranie ze skóry oraz pozbawia je goryczki. Wyjaśniamy co to jest blanszowanie i jaki jest czas blanszowania. Doradzamy jak należy prawidłowo wykonać blanszowanie.

Co to jest i do czego służy blanszowanie

Co znaczy blanszowanie i w jakim celu się je wykonuje

Osoby, które mają mniejsze doświadczenie kulinarne często nie wiedzą co znaczy blanszowanie i rzadko korzystają z tej metody. Natomiast mistrzowie sztuki kulinarnej nie mogą się bez niej obyć. Blanszowanie jako metoda kulinarna wykorzystywane jest zarówno w domowej kuchni, jak i w przemyśle spożywczym. Jego głównym celem jest dezaktywacja enzymów odpowiedzialnych za brązowienie produktów, dzięki czemu blanszowane produkty spożywcze zachowują swój kolor, wygląd, także smak i zapach. Blanszowanie nie pozbawia większości warzyw składników odżywczych i nie obniża ilości witamin. Jedynym wyjątkiem są niektóre witaminy rozpuszczalne w wodzie, które mogą w niewielkiej ilości zostać utracone w wyniku blanszowania.

W jakim celu należy zblanszować warzywa i owoce? Blanszowanie usuwa gazy z przestrzeni międzykomórkowej produktów spożywczych, dzięki czemu warzywa i owoce nie brązowieją, jak również nie tracą koloru ani faktury i nie ulegają utlenianiu. W przemyśle spożywczym blanszowanie stosuje się przed puszkowaniem i pakowaniem produktów, co zapobiega korozji puszek oraz zmniejsza objętość produktów. Blanszowanie stosuje się również jako wygodniejszą i bardziej ekologiczną metodę obierania orzechów i pestek, na przykład obierania migdałów ze skórki.

Ważnym zadaniem blanszowania jest także umycie produktów, oczyszczenie skórki, pozbawienie ich insektów, mikrobów, jak również pestycydów i toksyn. Blanszowanie usuwa również pasożyty i ich jaja.

Przepis na prawidłowe blanszowanie warzyw i owoców

Blanszowanie wykonuje się w dwóch etapach: poddanie wysokiej i niskiej temperaturze. Wysoką temperaturę uzyskuje się dzięki gorącej wodzie, gorącej parze lub w kuchence mikrofalowej. W warunkach domowych najprostszą metodą jest zanurzenie warzyw lub owoców w gotującej się wodzie, przy czym czas nie powinien przekroczyć 3 minut. Schłodzenie wykonujemy przez zanurzenie w zimnej wodzie, najlepiej z kostkami lodu, przez taki sam czas. Czas blanszowania zależy od twardości warzyw. Warzywa liściaste blanszujemy kilkanaście sekund. Natomiast twardsze warzywa, jak papryka, pomidory lub włoszczyzna należy blanszować około 3 minut.

Jakie produkty można blanszować:

  • warzywa,
  • owoce,
  • orzechy i pestki.

W warunkach domowych blanszowanie wykonujemy najczęściej, aby ułatwić sobie obieranie owoców i warzyw ze skóry. Znacznie łatwiej jest obrać ze skórki zblanszowane pomidory, brzoskwinie lub śliwki.

Warzywa blanszujemy także, aby uzyskać chrupiące produkty al dente do sałatek lub przetworów. W tym celu blanszujemy na przykład brokuła, kalafior lub cebule. Blanszowanie sprawia również, że produkty stają się łatwiej strawne, dla osób, które nie mogą jeść surowych warzyw. Na przykład jarmuż wskutek blanszowania staje się miękki i smaczny. Blanszowanie pozwala na pozbycie się goryczki w takich warzywach, jak jarmuż, brokuła, kalafior i szpinak.

Warto zblanszować warzywa przed mrożeniem. Dzięki temu nie stracą koloru, smaku i wartości odżywczych. Szczególnie wskazane jest blanszowanie włoszczyzny przez zamrożeniem, aby po wyjęciu z zamrażalnika, mieć gotową mieszankę do zup i potraw duszonych.

Pozostałe przepisy na potrawy blanszowane

Często zadawane pytania
Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto