Spianata
- Łopatka wieprzowa (1000 g)
- Łopatka wołowa (500 g)
- Słonina wieprzowa (400 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Jelito wieprzowe (50 g)
Przepis na spianatę krok po kroku
Mięso i słoninę podziel na mniejsze kawałki i zmiel kilka razy w maszynce do mielenia mięsa.
W moździerzu utłucz łyżkę ostrej papryki, 2 łyżki pieprzu, 5 ziarenek goździków, pół łyżeczki gałki muszkatołowej oraz 3 ząbki czosnku.
Do miski z mięsem dodaj przyprawy, łyżkę stołową saletry, 4 łyżki stołowe woli i mięso wyrabiaj przez około 25 minut.
Po tym czasie mięso przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na noc.
Następnego dnia mięso włóż do oczyszczonych jelit, dokładnie ugnieć i zawiąż. Tak przygotowane mięso odłóż do lodówki na noc.
Następnego dnia mięso ponownie mocno ugnieć i zawiąż.
Mięso powieś w przewiewnym i chłodnym miejscu (najlepiej w temperaturze od 20 do 24°C) na 5-6 dni.
Po tym czasie mięso wędź zimnym dymem przez 5 dni lub mięso susz w miejscu o temperaturze 12-15°C i wilgotności 75-80% przez 25-30 dni.
Gotową wędlinę podawaj jako dodatek do kanapek.
Więcej informacji na temat spianaty
Spianata to tradycyjne włoskie salami. Pyszne salami można przygotować z chudego mięsa wieprzowego. Domowa wędlina doskonale sprawdzi się jako dodatek na kanapki. Przepis na spianatę jest dość trudny do wykonania, dlatego wymaga doświadczenia w kuchni. Do przygotowania dobrej wędliny potrzebne będą następujące produkty spożywcze: łopatka wieprzowa, łopatka wołowa, słonina wieprzowa, czosnek, jelito wieprzowe, sól, pieprz, papryka ostra, gałka muszkatołowa, goździki oraz saletra.
A jak zrobić spianatę? Mięso i słoninę podziel na mniejsze kawałki i zmiel kilka razy w maszynce do mielenia mięsa. W moździerzu utłucz łyżkę ostrej papryki, 2 łyżki pieprzu, 5 ziarenek goździków, pół łyżeczki gałki muszkatołowej oraz 3 ząbki czosnku. Do miski z mięsem dodaj przyprawy, łyżkę stołową saletry, 4 łyżki stołowe woli i mięso wyrabiaj przez około 25 minut. Po tym czasie mięso przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na noc. Następnego dnia mięso włóż do oczyszczonych jelit, dokładnie ugnieć i zawiąż. Tak przygotowane mięso odłóż do lodówki na noc. Następnego dnia mięso ponownie mocno ugnieć i zawiąż. Mięso powieś w przewiewnym i chłodnym miejscu na 5-6 dni. Po tym czasie mięso wędź zimnym dymem przez 5 dni lub mięso susz w miejscu o temperaturze 12-15°C i wilgotności 75-80% przez 25-30 dni. Gotową wędlinę podawaj jako dodatek do kanapek.
Łopatka wieprzowa zawiera nasycone kwasy tłuszczowe oraz cholesterol. Dodatkowo w łopatce znajdziemy wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź oraz mangan. Magnez spożywany w odpowiednich ilościach wzmacnia układ odpornościowy, bierze udział w procesach budowy kości oraz zębów, wpływa na poprawę pamięci oraz myślenia, a także zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, oraz choroby niedokrwiennej serca.
Podsumowując pyszne i delikatnie pikantne salami świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek. Wędlinę możesz podać również na desce mięs podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi. Najlepsze salami jest dobre po kilku dniach od przygotowania i wymaga wędzenia zimnym dymem przez kilka dni lub suszenia w chłodnym miejscu przez prawie miesiąc.
Alergeny w spianacie
Lista alergenów dla spianaty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na spianatę nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- saletra
Wartości odżywcze spianaty
Spianata to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kanapek. Salami jest dość tłuste, dlatego warto uważać z jego ilością w diecie.
Energia i białka
(95g)
Węglowodany
(95g)
Tłuszcze
(95g)
Witaminy
(95g)
Składniki mineralne
(95g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.