Spanakopita
- Ciasto filo - 1 opakowanie (450 g)
- Szpinak (600 g)
- Cebula - 4 sztuki (300 g)
- Ser Feta (400 g)
- Oliwa z oliwek - do przełożenia ciasta (650 ml)
Przepis na spanakopitę krok po kroku
Nagrzej piekarnik na 200 st C, a tortownicę posmaruj oliwą na dnie i po bokach.
Pokrój drobniej szpinak, pęczek szczypiorku, pęczek koperku i pęczek natki pietruszki. Umieść wszystko w misce.
Do szpinaku dodaj pokrojoną w piórka cebulę.
Pokrusz ser feta i dodaj go do reszty składników wraz z łyżką oregano, odrobiną chilli, soli oraz pieprzu do smaku.
Wszystko wymieszaj dokładnie.
Podziel płaty ciasta filo na pół. Połowę zostaw na później.
Na dno tortownicy wyłóż pierwszy płat ciasta.
Ciasto posmaruj dosyć obficie oliwą.
Wystające ciasto zawiń w środek, zawinięte brzegi posmaruj oliwą i przykryj kolejnym płatem ciasta. Wykorzystaj w ten sam sposób pierwszą połowę ciasta.
Teraz wyłóż farsz szpinakowy. Jeżeli wydzieli się woda, należy ją odcisnąć. Wyrównaj farsz na całej powierzchni.
Ponów czynność z ciastem filo - postępuj dokładnie tak samo, na wierzchu kończąc oliwą.
Nożem natnij spinakopitę tworząc kawałki (wielkość i kształt wg uznania). Najlepiej najpierw zrobić nacięcie na krzyż przez środek, a następie zrobić jeszcze jedno nacięcie z lewej i z prawej strony (w połowie odległości, czyli po środku) tworząc kwadratowe kawałki (około 16 kawałków).
Piecz ciasto przez 80 minut.
Jak ciasto się zarumieni, przykryj je folią aluminiową i zmniejsz temperaturę na 180 st C.
Spinakopita jest gotowa.
-
Pasztet z cukinią
-
Sałatka z cukinii
-
Placki z dyni
-
Pasztet wegetariański
-
Rogaliki drożdżowe
-
Kotlety z kalafiora
-
Pomidory z mozzarellą
-
Koreczki
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem
-
Ciasto marchewkowe fit
-
Kotleciki z kaszy gryczanej
-
Rogale marcińskie
-
Ciasto francuskie na słono
-
Kotlety z cukinii
-
Szybka pizza
-
Pasta z ciecierzycy
-
Brownie z fasoli
-
Tarta z warzywami
-
Wegetariańskie przekąski
Więcej informacji na temat spanakopity
Ten grecki specjał to ciasto w formie wytrawnej. Spanakopita to smaczne ciasto filo nadziane farszem szpinakowym z serem typu feta. Jest najlepsze. Przepis na spanakopitę wymaga trochę pracy, ale to ciasto jest bardzo dobre. Poza tym prosto się je przygotowuje. To świetna przekąska albo propozycja na obiad czy kolację. Najlepsze greckie pikantne ciasto szpinakowe jest podane na gorąco, ale na zimno jest również smaczne. Zobacz, jak zrobić spanakopitę. Genialnie smakuje z sosem tzatziki lub z sosem czosnkowym.
Spanakopita to greckie pikantne ciasto szpinakowe. W Grecji jest to danie tradycyjne – każdy ją zna. Składniki spanakopity to: ciasto filo i duża ilość oliwy z oliwek. Do tego jest smaczne nadzienie z sera typu feta, szpinaku, cebuli, koperku, oregano, natki pietruszki, szczypiorku, soli, chilli oraz pieprzu. Ten przepis na spanakopitę pieczony jest w dużej tortownicy. Spanakopita może być pieczona także w formie kwadratowej lub prostokątnej. Jeśli lubisz to połączenie składników (szpinak i ser feta), spanakopita będzie dobrym pomysłem na posiłek.
Zrobienie tego greckiego pikantnego ciasta szpinakowego zapewni dobre danie, które może być podane na imprezie bądź w zwykły dzień. Jak zrobisz spanakopitę, podawaj ją solo – jest wystarczająco smaczna. Jeżeli jednak chcesz, dodatek wyżej wymienionych sosów będzie genialnym pomysłem.
Spanakopita ma ogromną ilość oliwy. Przez to kaloryczność potrawy bardzo wzrasta.
Należy mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli się odchudzasz.
Jak zrobić spanakopitę? Przygotuj składniki na farsz: posiekaj szpinak, pietruszkę, koperek, szczypiorek i pokrój cebulę. Warzywa połącz z serem typu feta (pokruszonym) oraz oregano, pieprzem i chilli. Do przepisu na spanakopitę sól nie jest konieczna. Wszystko zależy, jak słone danie chcesz uzyskać. Ser typu feta jest wystarczająco słony, ale spanakopita być może będzie zbyt mało słona dla Ciebie. Płaty ciasta filo smaruj oliwą. Gdy połowę ciasta filo już ułożysz na dnie tortownicy, wyłóż farsz. Jeśli w farszu wydzieli się woda, należy ją odcisnąć, by nie było jej zbyt dużo. Ważne jest to, by ciasto się upiekło. Na szpinakowym farszu układaj resztę ciasta filo w ten sam sposób. Przed upieczeniem pokrój spanakopitę na kawałki. Piecz ciasto w piekarniku i podawaj na stół.
*Spanakopitę można wykonać z użyciem mrożonego szpinaku, ale przedtem należy go rozmrozić i dokładnie odcisnąć. Pamiętaj, by było go około 600 g po odciśnięciu wody. Najlepszy jest jednak szpinak świeży.
*Ilość oliwy z oliwek jest podana w przybliżeniu.
Alergeny w spanakopicie
Lista alergenów dla spanakopity przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- ciasto filo
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser Feta
W przepisie na spanakopitę nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- papryka chilli
Wartości odżywcze spanakopity
Szpinak to źródło witamin i składników mineralnych. Niestety zawiera też kwas szczawiowy. Z tego powodu nie jest wskazany dla osób, które cierpią między innymi na dnę moczanową. Jest to wysokokaloryczny przepis.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.