Spaghetti
- Makaron penne (100 g)
- Pomidory w puszce - 1 szklanka (250 g)
- Mięso mielone wieprzowo-wołowe (100 g)
- Cebula (20 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Marchewka - 1 sztuka (45 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na spaghetti krok po kroku
Cebulę i czosnek drobno posiekaj.
Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż cebulę z czosnkiem.
Dodaj mięso i podsmażaj.
Marchew zetrzyj na tarce i dodaj do mięsa.
Zalej sosem pomidorowym i dopraw.
Duś pod przykryciem ok. 10 min.
Sos podawaj z ugotowanym makaronem al dente.
-
Spaghetti carbonara
-
Spaghetti bolognese
-
Spaghetti neapolitana
-
Spaghetti z cukinii
-
Spaghetti z tuńczykiem
-
Spaghetti z tofu
-
Spaghetti aglio olio
-
Spaghetti carbonara ze śmietaną
-
Spaghetti bez mięsa
-
Spaghetti z kurczakiem
-
Spaghetti z krewetkami
-
Spaghetti ze szpinakiem
-
Spaghetti z mięsem mielonym
-
Linguini
-
Puttanesca
-
Spaghetti wegetariańskie
-
Spaghetti z klopsikami
-
Sos pomidorowy do spaghetti
-
Spaghetti
Więcej informacji na temat spaghetti
Spaghetti bolognese to klasyka włoskiej kuchni i danie dobrze znane każdemu z nas. Najprawdopowodniej wywodzi się z włoskiego regionu Emilia Romagna, w którym mieści się miasto Bolonia, któremu to danie zawdzięcza swoją nazwę. Co ciekawe, większości krajów na świecie spaghetti bolognese przygotowuje się z wykorzystaniem makaronu spaghetti, czyli długich, cienkich nitek. Tymczasem, makaron po bolońsku, zgodnie z najważniejszymi zasadami kuchni włoskiej powinien być podawany wyłącznie z makaronem w kształcie wstążek, tak zwanym tagietalle. Nie da się jednak ukryć, że ta pasta z pomidorowo-mięsnym sosem przyprawionym świeżymi, aromatycznymi ziołami to pyszne danie bez względu na rodzaj i kształt wykorzystanego makaronu. Jak się robi spaghetti po bolońsku? Przepis na sos jest bardzo prosty. Potrzebne składniki to cebula, czosnek, marchew, pomidory z puszki oraz mięso mielone cielęce, wołowe lub wołowo-wieprzowe. Tradycyjny, oryginalny sposób na spaghetti zakłada również dodatek selera naciowego oraz wina czerwonego wytrawnego. Jak się robi spaghetti? Na patelni, na rozgrzanej oliwie wystarczy podsmażyć drobno posiekaną cebulkę i przeciśnięty przez praskę czosnek, dodać startą marchewkę, mielone mięso i całość zalać pomidorami. Jako przyprawy najlepiej sprawdzą się bazylia i oregano, zarówno świeże jak i suszone. To wszystko co musisz zrobić aby powstał sos na dobre spaghetti. Makaron z sosem po bolońsku to świetny pomysł na szybki obiad dla całej rodziny. Sos za jednym razem możesz przygotować w większej ilości i przechowywać w lodówce przez kilka kolejnych dni. To idealne rozwiązanie kiedy nie ma za dużo czasu na stanie w kuchni - wystarczy ugotować makaron i podać go z przygotowanym wcześniej sosem. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać szczegółowy przepis na spaghetti z sosem bolońskim i dowiedzieć się krok po kroku jak je przyrządzić, aby było smaczne, pożywne i aromatyczne. To tak naprawdę bardzo proste i szybkie danie, z którym poradzisz sobie bez większego problemu.
Alergeny w spaghetti
Lista alergenów dla Spaghetti przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron penne
Wartości odżywcze spaghetti
Osoby z zaburzeniami lipidowymi, na przykład podwyższonym cholesterolem oraz stosujące diety odchudzające powinny zamienić mięso wieprzowe na drobiowe.
Energia i białka
(630g)
Węglowodany
(630g)
Tłuszcze
(630g)
Witaminy
(630g)
Składniki mineralne
(630g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.