Souvlaki
- Piersi kurczaka bez skóry - 2 sztuki (400 g)
- Oliwa z oliwek - 5 łyżek (60 ml)
- Sok z cytryny - 4 łyżki (48 ml)
- Czosnek - 3 ząbki (18 g)
Przepis na souvlaki krok po kroku
Do miski wlej oliwę z oliwek, sok z cytryny, dodaj 1 łyżeczkę oregano i przeciśnięty przez praskę czosnek.
Mięso pokrój w równej wielkości kostkę, około 1 cm.
Mięso przełóż do marynaty i pozostaw na 30 minut.
Patyczki do szaszłyków namocz w wodzie.
Po 30 minutach nabij mięso na patyczki.
Rozgrzej patelnię i smaż souvlaki po 3-4 minuty z każdej strony.
Więcej informacji na temat souvlaki
Souvlaki to greckie danie, które przygotowywane jest z kawałków, marynowanego mięsa, nabijanego na szpikulce i przygotowywanego na ruszcie. Najczęściej do przygotowania dania wykorzystywany jest kurczak, jednak w Grecji przygotowywane są także z wieprzowiny, na przykład karkówki.
Souvlaki drobiowe to mięsne, greckie szaszłyki. Najważniejszą częścią przygotowania tego dania jest marynowanie mięsa. Marynata składa się z soku z cytryny, oliwy, czosnku, tymianku, oregano i soli. Przyprawa souvlaki zawiera znacznie więcej przypraw i ziół, które w tym daniu są zbędne, lepiej przygotować samodzielnie szybką i dobrą marynatę. Minimalny czas marynowania powinien wynosić 30 minut, jednak im dłużej mięso jest marynowane, tym zyskuje lepsze walory smakowe. Przepis na souvlaki jest łatwy w wykonaniu, wystarczy parę składników aby stworzyć pyszne danie. Souvlaki wykorzystasz w różny sposób. Możesz przygotować je na obiad z sałatką grecką, sosem tzatziki i chlebkami pita, tak samo podane możesz podać na kolację. Greckie szaszłyki sprawdzą się także jako lekka propozycja grillowa, a także jako jedna z przekąsek na greckim talerzu przystawek mezes. W meze souvlaki skomponują się idealnie z chlebkami pita, sosem tzatziki, oliwkami, fetą czy nadziewanymi papryczkami. Souvlaki są wygodne do podania ponieważ przygotowuje się je na szpikulcach, dzięki czemu każdy może wziąć wygodnie porcję mięsa. Souvlaki możesz podać osobno ze wszystkimi dodatkami i każdy będzie mógł skomponować sobie sam danie lub możesz przygotować w picie z sosem, warzywami i ewentualnie pieczonymi ziemniakami czy frytkami i tak podać już gotowe danie. Warto wypróbować przepis na greckie souvlaki ponieważ danie jest łatwe w przygotowaniu, pyszne, lekkie i orzeźwiające. A jak zrobić greckie souvlaki dowiesz się z dokładnego przepisu gdzie wytłumaczony jest każdy etap przygotowania potrawy.
Souvlaki to bardzo smaczne i proste danie kuchni greckiej. Dzięki wielu możliwościom propozycji podania możesz przygotować je na wiele sposobów i wiele okazji. Smak dania jest na tyle delikatny a zarazem wyjątkowy i oryginalny, że zasmakuje dzieciom i osobom dorosłym.
Alergeny w souvlaki
Lista alergenów dla souvlaki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na souvlaki
Wartości odżywcze souvlaki
Souvlaki to fantastyczne, lekki danie kuchni greckiej. Przygotowane jest z chudej piersi z kurczaka. Z dodatkiem sałatki greckiej, sosu tzatziki i chlebków pita będą fantastycznym, zdrowym posiłkiem.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.