Sos żurawinowy
- Żurawina świeża (300 g)
- Sok pomarańczowy 100% (100 ml)
- Wino czerwone słodkie (60 ml)
- Cukier - 3 łyżki (30 g)
Przepis na sos żurawinowy krok po kroku
Do rondelka wsyp umytą żurawinę i cukier.
Dodaj przyprawy, wino i sok pomarańczowy.
Zagotuj, a następnie zmniejsz ogień i podgrzewaj, co jakiś czas mieszając, aż cukier się rozpuści.
Od momentu, kiedy żurawina zacznie pękać, gotuj ok. 10 minut na małym ogniu.
Więcej informacji na temat sosu żurawinowego
Sos żurawinowy to pomysł na pyszny, prosty i szybki w przygotowaniu dodatek, który świetnie sprawdzi się do mięsa, pasztetów i serów. Jego kwaskowaty, lekko słodki smak idealnie komponuje się z daniami wytrawnymi, dlatego to jeden z najpopularniejszych dodatków do posiłków w wielu restauracjach. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos żurawinowy w domu, aby był naprawdę najlepszy, koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz sprawdzony przepis. Jest bardzo łatwy, dlatego na pewno poradzisz sobie z nim nawet bez większego doświadczenia w kuchni. Tradycyjny, domowy sos żurawinowy powstaje z zaledwie kilku składników. Potrzebujesz jedynie świeżej żurawiny, soku pomarańczowego, czerwonego wina oraz przypraw – cynamonu, imbiru, skórki pomarańczowej i cukru. Jeśli chodzi o wino, najlepiej sprawdzi się wino słodkie, na przykład portugalskie porto. Jednak śmiało możesz również pominąć jego dodatek, zwłaszcza kiedy przy Twoim stole będą zasiadały również dzieci czy kobiety w ciąży. Warto też rozważyć przygotowanie sosu bez cukru, zastępując go ksylitolem. Dzięki temu obniżysz jego indeks glikemiczny i kaloryczność. Przepis na sos żurawinowy jest bardzo prosty, a jego przygotowanie nie powinno zająć Ci więcej niż 20 minut. Warto za jednym razem przygotować większą ilość i przechowywać w lodówce lub zawekowanych słoikach. To idealna propozycja dla wszystkich miłośników żurawiny, ale też oryginalnych i nieoczywistych połączeń smakowych. Sos do żurawiny świetnie sprawdzi się jako dodatek do mięsa, zwłaszcza czerwonego, domowych pasztetów oraz deski serów. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz przepis na sos żurawinowy, który krok po kroku pokaże Ci jak go zrobić.
Alergeny w sosie żurawinowym
Lista alergenów dla sosu żurawinowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- wino czerwone słodkie
Wartości odżywcze sosu żurawinowego
Zamiast cukru warto wykorzystać ksylitol. Dodatek alkoholu można pominąć.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.