Sos z suszonych grzybów
- Suszone grzyby (50 g)
- Cebula - 1 cebula (100 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Śmietana 18% (500 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 4 łyżeczki (16 g)
Przepis na sos z suszonych grzybów krok po kroku
Grzyby włóż do garnka i zalej je wodą. Mocz je około 30 minut, a następnie gotuj, aż będą miękkie. Wodę po ugotowanych grzybach zostaw.
Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na oleju na złoty kolor. Następnie dodaj ugotowane grzyby. Podsmaż.
Do patelni wlej wywar z ugotowanych grzybów. Całość duś około 5 minut.
Na koniec dodaj śmietanę, koperek i przyprawy.
Gotuj, aż sos zgęstnieje.
Więcej informacji na temat sosu z suszonych grzybów
Pyszny sos z suszonych grzybów to dobry pomysł na domowe, a co ważne szybki w wykonaniu dodatek na obiad. Grzyby idealnie komponują się z dodatkiem mięsa, jako risotto, z makaronem ale także są smaczne w połączeniu z kopytkami lub plackami ziemniaczanymi. Przepis jest prosty w przygotowaniu, dlatego każdy powinien sobie z nim poradzić. Grzyby w połączeniu z cebulą, masłem, przyprawami i do tego sos na bazie śmietany zachwyci każdego, a zapach będzie roznosił się po całym domu. Możesz je doprawić przyprawami wskazanymi w przepisie lub wedle uznania.
Jak zrobić sos z suszonych grzybów? Przygotowanie ich jest bardzo proste. Na początku suszone grzyby wsypujemy do garnka i zalewamy je wodą. Moczymy je około 30 minut, a następnie gotujemy, aż będą miękkie w tej samej wodzie. Wodę po ugotowanych grzybach należy zostawić na sos. Kolejnym krokiem jest pokrojenie cebuli w kostkę, którą podsmażamy na maśle na złoty kolor. Do cebuli dodajemy grzyby i smażymy. Następnie do całości wlewamy wywar z grzybów i dusimy na wolnym ogniu przez około 5 minut. Pod koniec dodajemy śmietanę, koperek i przyprawy. Gotujemy, aż sos zgęstnieje.
Przepis na sos z suszonych grzybów jest bardzo prosty. Głównie to grzyby, które przede wszystkim są cenne w błonnik, który wpływa na prawidłową prace naszego układu pokarmowego, a także chroni nas przed nadmierną ilością poziomu cholesterolu we krwi. Grzyby to w większości biało, dlatego nazywane są „leśnym mięsem”. Grzyby są również bogate w potas, który odpowiada za prawidłowe ciśnienie krwi, a ponadto możemy w nich znaleźć żelazo, wapń czy magnez. Są również doskonałym źródłem witamin z grupy B, które odpowiadają za układ nerwowy. Grzyby leśne to również witamina D, która w żywności jest rzadko spotykana. Dodatkowo są doskonałym zamiennikiem przypraw, a nawet soli. Są naturalnym wzmacniaczem smaku, dzięki swojej intensywności. Do sosu idealnie nadają się grzyby leśne, ale podczas grzybobrania upewnij się, że zbierasz tylko grzyby jadalne, a jeśli nie jesteś pewien to kup je u sprawdzonego źródła.
Pomysł na smaczny sos grzybowy ze śmietaną idealnie sprawdzi się jako dodatek do potraw, którymi każdy będzie zachwycony. Ten sprawdzony przepis na pewno ułatwi Ci ich przygotowanie.
Alergeny w sosie z suszonych grzybów
Lista alergenów dla sosu z suszonych grzybów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze sosu z suszonych grzybów
Suszone grzyby to doskonałe rozwiązanie na ich przechowywanie, a dzięki temu pozostają aromatyczne. Sos idealnie nadaje się do mięs, a spożycie takiego połączenia składników jest dozwolone, ale oczywiście z umiarem.
Energia i białka
(105g)
Węglowodany
(105g)
Tłuszcze
(105g)
Witaminy
(105g)
Składniki mineralne
(105g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.