Sos z serka topionego
Przepis na sos z serka topionego
Zawsze kiedy szukam inspiracji, by wzbogacić smak prostych dań, sięgam po przepis na sos z serka topionego. Jego kremowa konsystencja i delikatny, ale wyrazisty smak, czynią go idealnym dodatkiem do wielu posiłków, szczególnie do mięsa. Prezentowany tu przepis na sos serowy jest nie tylko łatwy w przygotowaniu, ale także szybki, co sprawia, że doskonale nadaje się na ostatnią chwilę, kiedy chcemy dodać posiłkom odrobiny wykwintności.
Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie składników. Serek topiony kroję na mniejsze kawałki, co ułatwi jego późniejsze rozpuszczenie. To kluczowy moment, który wpływa na gładkość i jednolitość sosu.
W garnku na małym ogniu rozgrzewam masło. To ono stanowi bazę naszego sosu, dodając mu aksamitnej gładkości oraz lekkość, dzięki czemu sos idealnie komponuje się z różnorodnymi daniami.
Do rozgrzanego masła dodaję mleko oraz śmietankę kremową. Mieszanka tych składników stanowi płynną bazę sosu, do której dodaję wcześniej przygotowane kawałki serka topionego.
Całość gotuję na małym ogniu, cały czas mieszając, aby uniknąć przypalenia. To ważne, aby sos się nie przypalił, lecz powoli i równomiernie się gotował, a serek topiony mógł łagodnie się rozpuścić.
Sos z serka topionego i śmietany doprawiam solą i pieprzem do smaku. To w tym momencie decyduję o finalnym smaku sosu, dostosowując go do własnych preferencji i potraw, z którymi planuję go podać.
Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji i smaku, sos ściągam z palnika. To sygnał, że wszystkie składniki połączyły się idealnie, tworząc gładki, jednolity sos serowy.
Gotowy sos przelewam do sosjerki, przygotowując się do podania. Jego aksamitna tekstura i bogaty smak doskonale uzupełniają smak zarówno prostych, jak i bardziej wyrafinowanych dań. Dzięki temu przepisowi na sos z serka topionego, każdy posiłek może stać się wyjątkowy, a jego przygotowanie nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych ani dużo czasu. To szybkie, pyszne i dobre rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni.
- Ser topiony (180 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 1/3 szklanki, 6 łyżek (60 g)
- Mleko 2% - 2 łyżki (24 ml)
- Masło - 1/2 łyżeczki (3 g)
Przepis na sos z serka topionego krok po kroku
Serek pokrój w na mniejsze kawałki.
W garnku rozgrzej masło, a potem dodaj mleko, śmietanę i serek topiony.
Gotuj na małym ogniu, cały czas mieszając, aż serek się rozpuści.
Sos dopraw solą i pieprzem do smaku. Zamieszaj i ściągnij z palnika. Gotowy sos przelej do sosjerki.
Więcej informacji na temat sosu z serka topionego
Sos z serka topionego jest bardzo prosty do przygotowania. Nadaje się nie tylko do mięsa. Taki sos z serka topionego można wykorzystać do różnych rzeczy, m.in. do makaronu, nachosów, frytek oraz pieczonych ziemniaków i warzyw.
Jak zrobić sos z serka topionego? Tak naprawdę wystarczy wszystkie składniki umieścić w garnku i wymieszać. Jak rozpuścić serek topiony? Najłatwiej jest umieścić pokrojony serek w ciepłym mleku i śmietanie, a potem wszystko mieszać do momentu, aż serek całkowicie się roztopi.
Przepis na sos z serka topionego możesz dowolnie zmodyfikować, dodając do niego różne składniki. Odpowiednim dodatkiem będzie czosnek przeciśnięty przez praskę, ale jeżeli chcesz zachować kremową konsystencję sosu, to dodaj czosnek granulowany. Możesz też zdecydować się na smakowy serek topiony (np. ziołowy), ale możesz też pokusić się na dodatnie oregano, bazylii, koperku lub mielonej papryki (słodkiej, ostrej, wędzonej). Wszystko zależy od ostatecznego smaku, jaki chcesz uzyskać.
Bardzo często sos serowy przygotowuje się z sera cheddar. Jeśli chcesz, możesz dodać nieco tego sera (startego na tarce) do sosu, aby zyskał mocniejszy smak. Ciekawy smak sos uzyskasz także z sera pleśniowego. Zamiast śmietany możesz przygotować sos serowy na bazie samego mleka lub jogurtu greckiego, ale jeżeli zdecydujesz się na same mleko, to warto dodać jeszcze nieco mąki, aby zagęścić sos.
Jeżeli chcesz przygotować sos z serka topionego i śmietany, który będzie idealny do spaghetti, to warto dodać do niego kilka składników. Możesz najpierw przysmażyć boczek i cebulkę z czosnkiem, a potem całość zalać śmietaną. Po chwili możesz już dodać wybrany serek topiony. Może to być m.in. ser ziołowy, z papryką, z szynką lub śmietankowy. Możesz też wymieszać dwa różne serki, a gdy się roztopią, sos jest gotowy. Odpowiednim dodatkiem będą także brokuły lub czerwona papryka. Cebulę białą możesz zastąpić cebulą czerwoną, a boczek wybraną kiełbasą. Odpowiednia będzie także pierś z kurczaka. Wystarczy pokroić ją w kostkę i usmażyć na patelni.
Alergeny w sosie z serka topionego
Lista alergenów dla sosu z serka topionego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser topiony
- Śmietanka kremowa 30%
- Mleko 2%
- Masło
Wartości odżywcze sosu z serka topionego
Energia i białka
(130g)
Węglowodany
(130g)
Tłuszcze
(130g)
Witaminy
(130g)
Składniki mineralne
(130g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.