Sos z prawdziwków
- Borowiki (250 g)
- Cebula (100 g)
- Masło klarowane (20 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
Przepis na sos z prawdziwków krok po kroku
Zacznij od dokładnego umycia grzybów.
Przekrój je na pół, a następnie w plastry.
Posiekaj drobno cebulę i podsmaż ją na maśle.
Jak cebula będzie złocista dodaj grzyby i smaż je około 7 minut. Powinny być miękkie i lekko przysmażone.
Dodaj śmietankę, sól oraz pieprz i zredukuj sos.
Posyp świeżą natką pietruszką.
Więcej informacji na temat sosu z prawdziwków
Jak zrobić sos z prawdziwków by był najlepszy i najprostszy? Wystarczą jedynie 4 składniki, kilkanaście minut i pyszny sos grzybowy jest gotowy. Świetny dodatek do obiadu. Leśne, świeże grzyby królują na jesień. Wtedy warto korzystać z tych uroków i przygotować ten najprostszy na świecie przepis na sos z prawdziwków ze śmietaną. Poza tym, że jest prosty, równie szybko się go przygotowuje. Ponadto potrzebujesz jedynie paru produktów: prawdziwki, cebula, masło klarowane, a to wszystko zabielone śmietanką. By nadać koloru posyp danie świeżą natką pietruszki tuż przed podaniem.
Przepis na sos z prawdziwków ze śmietaną można podawać na wiele sposobów. Poleca się go jako dodatek do ziemniaków, kopytek, klusek śląskich, makaronu, mięsa oraz placków ziemniaczanych. Kiszone warzywa oraz konserwowe sałatki i przetwory będą genialnie komponować się z całością. Sos grzybowy warto zrobić wcześniej i podawać po odgrzaniu albo jeść go od razu po zrobieniu. Smakuje oczywiście najlepiej, gdy jest gorący. Jeśli zrobisz sos z prawdziwków masz wiele opcji na pyszny posiłek.
Nie jest prawdą, że grzyby nie są wartościowe. Leśny, świeży grzyb jakim jest prawdziwek to produkt warty polecenia w celu urozmaicenia jadłospisu. Znajduje się w nim sporo białka i korzystne kwasy tłuszczowe nienasycone, które są cenne dla zdrowia. Komponując go z innymi produktami powstaje pyszne, wartościowe danie. Sos z prawdziwków jest więc potrawą, która zawiera składniki mineralne, witaminy i wartości odżywcze.
Jak zrobić sos z prawdziwków? Przede wszystkim musisz bardzo dobrze wyczyścić grzyby. Jest to istotne, ponieważ niedokładnie umyte grzyby mogą zawierać piasek i inne zanieczyszczenia. Gdy są już dobrze oczyszczone pokrój je w pół plastry, a cebulę w drobną kosteczkę. Cebula oraz prawdziwki podsmażone są na maśle, najlepiej klarowanym. Sprawdzi się ono lepiej niż masło zwykłe, ponieważ jest przeznaczone do wysokich temperatur. Sos z prawdziwków będzie miał znakomity, maślany smak. Leśne, świeże grzyby można zastąpić przez suszone prawdziwki. Wtedy daj około 30 gramów suszonych borowików. Przed przygotowaniem sosu grzybowego konieczne jest namoczenie suszonych grzybów w wodzie. Muszą zmięknąć, by mogły być wykorzystane do dalszej obróbki. W przepisie na sos z prawdziwków dodaje się śmietankę o zawartości tłuszczu minimum 30%. Jest ona najlepsza do tego rodzaju potraw.
RADA: Przy zbieraniu prawdziwków należy pamiętać, by nie szukać grzybów w pobliżu, między innymi, bardzo ruchliwych ulic. Mogą one być wtedy bogate w metale ciężkie.
Alergeny w sosie z prawdziwków
Lista alergenów dla sosu z prawdziwków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze sosu z prawdziwków
Przepis na sos z prawdziwków ma bardzo niską zawartość węglowodanów. W grzybach można znaleźć nawet sporą ilość białka.
Energia i białka
(235g)
Węglowodany
(235g)
Tłuszcze
(235g)
Witaminy
(235g)
Składniki mineralne
(235g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.