Sos z maślaków
- Świeże leśne grzyby (500 g)
- Masło - 1,5 łyżki (15 g)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu - 3 łyżki (60 ml)
- Cebula - 1 szt (100 g)
Przepis na sos z maślaków krok po kroku
W dużym garnku rozgrzej masło. Wrzuć do niego pokrojoną w drobną kostkę cebulę i podsmaż ją by się zarumieniła.
Grzyby umyj i obierz. Pokrój w dużą kostkę i dodaj do cebuli. Smaż przez 10 minut.
Grzyby zalej szklanką wody i duś przez kolejne 10 minut. Dodaj sól, pieprz, kminek i majeranek.
Do małej miseczki wlej odrobinę sosu. Dodaj do niego jogurt i porządnie zamieszaj.
Całość wlej do garnka z sosem i doprowadź sos do wrzenia.
Więcej informacji na temat sosu z maślaków
Sos z maślaków, to jeden z tych dodatków, które odmienią każdą potrawę na lepsze. Jest niezwykle aromatyczny i bardzo smaczny. To kwintesencja prawdziwej jesieni na talerzu. Robiony z pysznych, leśnych grzybów sprawia, że wszystko smakuje znacznie lepiej. Będzie pasować do mięsa, ziemniaków czy klusek. Świetnie nadaje się również do makaronu. To tak dobry sos, że ciężko jest przejść obok niego obojętnie.
Przepis na sos z maślaków jest niezwykle prosty i szybki. Można go zrobić w kwadrans i poradzi z nim sobie nawet początkujący kucharz. Do jego wykonania wystarczą tylko dobrej jakości grzyby i jogurt. Zwykle w przepisie używa się do zabielania śmietany, jednak w tej wersji polecany jest jogurt naturalny, który ma mniej tłuszczu i więcej białka. To sprawia, że całość jest bardziej odżywcza i sycąca.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos grzybowy z maślaków, to ten przepis będzie idealną inspiracją. Powstaje z niego niezwykle aromatyczny i bardzo kremowy sos. To świetny wybór dla wszystkich amatorów grzybowych dań. Jeśli nie masz pomysłu co zrobić z maślakami to ten przepis na pewno się sprawdzi. Można dzięki niemu wykorzystać grzyby do naprawdę pysznego dania.
Sos grzybowy z maślaków będzie świetną bazą pysznego obiadu lub kolacji. Jest kremowy, aksamitny i pełen smaku. Idealnie komponuje się ze świeżymi ziołami i jogurtem naturalnym. Podsmażenie grzybów na maśle podkręca ich smak, dlatego nie warto zastępować go olejem. W wersji bardziej fit można postawić na dobrej jakości oliwę z oliwek.
Najlepiej sos smakuje zrobiony ze świeżych maślaków, dzięki temu ich smak jest bardzo wyrazisty i głęboki. Można jednak wykorzystać do niego także grzyby mrożone. Choć smak nie będzie tak mocny, to wciąż całość wyjdzie naprawdę pyszna. To świetna alternatywa dla popularnych grzybów w śmietanie, które nie są zbyt zdrowe, a do tego całość jest bardzo ciężkostrawna. W tej wersji, choć smak zostaje ten sam, sos jest lekki i ma zdecydowanie mniej tłuszczu. Jest również bardziej bogaty w białko, co zapewnia mu większą sytość. Będzie idealnym dodatkiem do makaronu, czy klusek.
Alergeny w sosie z maślaków
Lista alergenów dla sosu z maślaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
Wartości odżywcze sosu z maślaków
To zdrowy sos, grzyby są świetnym źródłem selenu, pierwiastka, który chroni organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Energia i białka
(169g)
Węglowodany
(169g)
Tłuszcze
(169g)
Witaminy
(169g)
Składniki mineralne
(169g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.