Sos z kurkami
- Kurki świeże (500 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Śmietanka kremowa 30% (250 g)
- Masło - Pół kostki (100 g)
- Natka pietruszki (10 g)
Przepis na sos z kurkami krok po kroku
Kurki umyj dokładnie, cebulę obierz z łuski i pokrój w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej masło i podduś na nim kurki wraz z cebulą.
Gdy kurki zmiękną wlej na patelnię śmietanę i gotuj, aż sos zgęstnieje.
Dopraw solą i pieprzem oraz posyp natką pietruszki.
Więcej informacji na temat sosu z kurkami
Dobry sos z kurkami to pyszny dodatek do obiadu, świetnie sprawdza się z dodatkiem mięsa lub w wersji jarskiej z kaszą. Przepis na sos z kurkami jest łatwy, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Do zrobienia sosu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: świeże kurki lub mrożone, śmietana kremówka 30%, cebula, sól, pieprz oraz natka pietruszki.
Jak zrobić sos z kurkami ? Na początek przygotuj grzyby. Kurki umyj dokładnie, cebulę obierz z łuski i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej masło i podduś na nim kurki wraz z cebulą. Gdy kurki zmiękną wlej na patelnię śmietanę i gotuj aż sos zgęstnieje, dopraw solą i pieprzem oraz posyp natką pietruszki.
Cebula jest znana ze swych bakteriobójczych właściwości. Zawiera spore ilości potasu, obniżającego ciśnienie krwi. Jest też skarbnicą siarki, fosforu, magnezu i krzemu. Krzem jest podstawowym budulcem tkanki łącznej naszego organizmu. Jest on niezbędny do syntezy kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny. Dzięki temu jest niezbędny do prawidłowej budowy naszej skóry, włosów i paznokci. Ma działanie przeciwzapalne, niedobory krzemu prowadzą do miażdżycy, szybszego powstawania zmarszczek czy cellulitu. Grzyby leśne są produktem niskokalorycznym, bogate są w błonnik, który odpowiada za prawidłową perystaltykę naszych jelit, zapobiega zaparciom oraz pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi. Grzyby są bogatym źródłem potasu, regulującego ciśnienie krwi i pracę serca oraz witamin z grupy B. Grzyby są ciężko strawne dlatego unikać ich spożywania powinny osoby mające problemy z układem pokarmowym, borykające się z chorą wątrobą czy nerkami. Śmietana jest źródłem łatwo przyswajalnego tłuszczu mlecznego, który odpowiedni jest dla osób z problemami z wątrobą.
Podsumowując prosty przepis na kurki ze śmietaną idealnie pasuje do mięsa, pyszny jest także w wersji jarskiej z dodatkiem kaszy jęczmiennej lub gryczanej. Pomysł na smaczny sos wykorzystaj gdy wpadną do Ciebie niezapowiedziani goście.
Alergeny w sosie z kurkami
Lista alergenów dla sosu z kurkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło
Wartości odżywcze sosu z kurkami
Sos z kurkami to doskonała propozycja na dodatek do obiadu z dużą zawartością błonnika oraz składników mineralnych. Nasza dieta powinna być jak najbardziej różnorodna dlatego korzystajmy z możliwości jakie daje nam natura.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
-
kurki,
cebula,
śmietana,
masło,
pietruszka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.