Sos z jogurtu naturalnego
- Jogurt naturalny 2% - 1 opakowanie (180 g)
- Bulion warzywny (200 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 płaskie łyżki (20 g)
- Koperek (50 g)
Przepis na sos z jogurtu naturalnego krok po kroku
Koper umyj i drobno posiekaj.
Do garnka wlej bulion i zagotuj go.
Do bulionu dodaj koper oraz po pół łyżeczki soli oraz pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj przez chwilę.
W miseczce wymieszaj jogurt z dodatkiem mąki tak, aby nie powstały grudki.
Do bulionu warzywnego dodaj jogurt naturalny z mąką, dokładnie wymieszaj i gotuj przez około 30 sekund.
Sos zdejmij z ognia i podawaj na ciepło jako dodatek do potraw.
Więcej informacji na temat sosu z jogurtu naturalnego
Sos z jogurtu naturalnego to doskonały pomysł na dodatek do wielu dań. Pyszny sos jogurtowy na ciepło można podać jako dodatek do mięs lub makaronów. Sos jogurtowy zawiera dużo mniej kalorii niż sos śmietanowy - dlatego warto wykorzystać go w kuchni. Prosty przepis na sos z jogurtu naturalnego nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania sosu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jogurt naturalny, bulion warzywny, mąka pszenna, koperek, sól oraz pieprz.
A jak zrobić sos z jogurtu naturalnego? Koper umyj i drobno posiekaj. Do garnka wlej bulion i zagotuj go. Do bulionu dodaj koper oraz po pół łyżeczki soli, oraz pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj przez chwilę. W miseczce wymieszaj jogurt z dodatkiem mąki tak, aby nie powstały grudki. Do bulionu warzywnego dodaj jogurt naturalny z mąką, dokładnie wymieszaj i gotuj przez około 30 sekund. Sos zdejmij z ognia i podawaj na ciepło jako dodatek do potraw.
Jogurt naturalny jest produktem pochodzącym z fermentacji mleka. Jest on dobrym źródłem wapnia, który bierze udział w prawidłowej budowie naszych kości. Jogurty naturalne są też bogate w naturalne bakterie probiotyczne, które mają dobroczynny wpływ na nasze jelita. Niwelują wzdęcia, poprawią perystaltykę jelit, a także pomagają skolonizować jelita dobrym bakteriom z rodziny Lactobacillus, które są jednymi z najbardziej powszechnych bakterii probiotycznych.
Mąka pszenna jest najczęściej wybierana w kuchni polskiej do przygotowania różnych potraw. Otrzymuje się ją z pszenicy oraz wykorzystuje do produkcji sosów, pieczywa oraz do ciasta. W zależności od typu mąki może posiadać różną barwę, a także zawartość składników odżywczych. Im niższy typ mąki tym jest ona jaśniejsza, a także zawiera mniejszą ilość składników mineralnych oraz witamin.
Podsumowując: najlepszy sos jogurtowy stanowi doskonały dodatek do wielu potraw, np. mięso lub makaronów. Smaczny sos jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, najlepiej smakuje na ciepło. Produkty niezbędne do przygotowania sosu dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w sosie z jogurtu naturalnego
Lista alergenów dla sosu z jogurtu naturalnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze sosu z jogurtu naturalnego
Sos z jogurtu naturalnego to doskonała propozycja na smaczny dodatek do wielu dań. Jogurt naturalny stanowi doskonałe źródło składników odżywczych. Sos jogurtowy możesz wykorzystać zamiast sosu śmietanowego.
Energia i białka
(225g)
Węglowodany
(225g)
Tłuszcze
(225g)
Witaminy
(225g)
Składniki mineralne
(225g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.