Sos worcestershire
- Ocet winny - 1 szklanka (250 ml)
- Piwo ciemne - 1 szklanka (250 ml)
- Cebula - 2 duże (200 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (24 ml)
- Czosnek - 4 ząbki (24 g)
- Imbir korzeń - 1 łyżeczka startego (5 g)
- Papryczka Jalapeno - 1 sztuka (30 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 0,25 szklank (60 g)
- Anchois (80 g)
- Sok pomarańczowy - 0,5 szklanki (125 ml)
- Cytryna (80 g)
- Melasa - 10 łyżek (100 g)
Przepis na sos worcestershire krok po kroku
Cebule obierz i posiekaj w drobną kostkę.
Paprykę jalapeno przekrój wzdłuż, usuń nasion i drobno posiekaj.
Skórkę cytryny dokładnie wyszoruj i cytrynę pokrój w cienkie plastry.
W dużym garnku rozgrzej olej, dodaj cebulę. Podsmaż, aż cebula będzie miękka, co chwilę mieszając.
Do cebuli dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, papryczkę jalapeno, imbir. Składniki wymieszaj i gotuj na małym ogniu przez około 10 minut.
Do garnka dodaj drobno pokrojone anchois, przecier pomidorowy, melasę, piwo, ocet, 2 szklanki wody, sok pomarańczowy, cytrynę i łyżkę pieprzu.
Doprowadź do wrzenia.
Zmniejsz ogień do najmniejszego możliwego i gotuj przez około 3 godziny, co jakiś czas mieszając.
Sos powinien być lepki i dość gęsty.
Więcej informacji na temat sosu worcestershire
Sos worcestershire to angielski sos przygotowywany na bazie melasy, ciemnego piwa, octu winnego, octu słodowego, anchois i wielu, wielu innych składników. Sos ten został stworzony przez Johna Wheeleya Lei i Williama Henry'ego Perrinsa w latach 30. XIX w. i produkowany do dziś jest w Worcester w firmie Lea & Perrins. Dokładny przepis na sos worcestershire i stanowi tajemnicę firmy, jednak nastąpiło wiele prób jego odtworzenia i dzięki temu możemy przygotować w domu sos inspirowany tym oryginalnym sosem worcestershire.
Sos worcestershire najczęściej wykorzystywany jest jako dodatek lub baza marynaty do mięsa. Idealnie wydobywa smak wołowiny, wieprzowiny oraz dziczyzny. Sosem tym możesz przyprawić także kurczaka. Sos ten możesz dodać do zup, sosów na ciepło oraz sosów na zimno. Idealnie pasuje do sosu do koktajlu krewetkowego. Domowy przepis na sos worcestershire jest pracochłonny i wymaga pracy oraz zaangażowania. Jednak można przygotować jednorazowo większą ilość sosu, zamknąć na ciepło w mniejszych słoikach i przechowywać go w lodówce. Dokładnie jak zrobić sos worcestershire dowiesz się z przepisu, gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wyjaśniony.
Sos worcestershire to oryginalna receptura i zniewalający smak. Kompozycja smakowa tak wielu, na pozór niepasujących do siebie produktów, tworzy wyjątkowy sos, na którego punkcie oszalał cały świat.
Alergeny w sosie worcestershire
Lista alergenów dla sosu worcestershire przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Piwo ciemne
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- anchois
Wartości odżywcze sosu worcestershire
Sos worcestershire to bogaty w smaku, ale także kaloryczny sos. Jednak przez bogaty i ciężki smak nie spożywa się go duże, dzięki temu nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie.
Energia i białka
(70g)
Węglowodany
(70g)
Tłuszcze
(70g)
Witaminy
(70g)
Składniki mineralne
(70g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.