Sos węgierski
- Karkówka wieprzowa (800 g)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (220 g)
- Papryka żółta - 1 sztuka (220 g)
- Marchewka - 2 małe sztuki (90 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Śmietana 18% - 3 łyżki (75 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (15 g)
- Olej rzepakowy - 5 łyżek (60 ml)
- Bulion warzywny - 2 szklanki (500 ml)
- Przecier pomidorowy bez soli - 1 szklanka (240 g)
- Koncentrat pomidorowy - 1 łyżka (25 g)
Przepis na sos węgierski krok po kroku
Mięso opłucz, osusz i pokrój w kostkę. Posyp solą i pieprzem.
Na patelni rozgrzej 3 łyżki oleju i przysmaż mięso. Mięso przełóż do garnka i zalej gorącym bulionem. Duś na małym ogniu ok. 25 minut.
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Marchewki obierz, opłucz i zetrzyj na tarce.
Papryki opłucz, osusz i pozbądź się z nich gniazd nasiennych. Następnie pokrój papryki w kostkę.
Na tej samej patelni rozgrzej 2 łyżki oleju. Dodaj cebulę i smaż do zeszklenia. Dodaj czosnek, wymieszaj i po 1 minucie dodaj marchewkę oraz papryki. Smaż ok. 5 min, często mieszając.
Mieszankę z patelni przełóż do mięsa i całość duś ok. 10 min. Następnie wlej przecier pomidorowy i dodaj koncentrat. Wymieszaj i dodaj 1 łyżkę papryki słodkiej, 1 łyżeczkę papryki ostrej, 1 łyżeczkę bazylii oraz sól i pieprz do smaku. Wymieszaj i gotuj na małym ogniu z lekko uchyloną pokrywką ok. 10 min.
Śmietanę wymieszaj z mąką, a potem dodaj do nich 3 łyżki sosu. Wymieszaj i wlej do sosu (cały czas mieszając sos, aby nie powstały grudki). Wyłącz palnik.
Więcej informacji na temat sosu węgierskiego
Ten przepis na sos węgierski idealnie nadaje się do placków ziemniaczanych. Jest to rodzaj gulaszu, który dobrze smakuje również z ziemniakami gotowanymi lub pieczonymi. Ten sos jest bardzo pożywny, a do tego bardzo smaczny.
Jak zrobić sos węgierski? Możesz zacząć od przygotowania poszczególnych składników. Mięso trzeba pokroić w kostkę i posypać solą oraz pieprzem. Obraną marchewkę najlepiej zetrzeć na tarce, a cebulę i papryki pokroić w kostkę. Do małej miseczki możesz wsypać wszystkie potrzebne przyprawy i zioła.
Przygotowania sosu węgierskiego trzeba zacząć od mięsa. Trzeba je przysmażyć, a potem zalać gorącym bulionem. Bulion nie może być zimny, ponieważ wtedy mięso stwardnieje. Gdy karkówka będzie się dusić, w tym czasie możesz zająć się warzywami. Najpierw należy je przysmażyć na patelni, a potem dodać do mięsa i dusić razem ok. 10 minut. Warto pamiętać o tym, aby ze ścianek patelni zebrać wszystkie smaki. Gdy mięso i warzywa będą już miękkie, można dodać przecier i koncentrat pomidorowy oraz wszystkie przyprawy i zioła. Całej należy gotować kolejne 10 min, a na koniec zabielić śmietaną.
Sos węgierski możesz przygotować z takich składników, na jakie masz ochotę. Możesz wykorzystać te produkty, które zalegają ci w lodówce. Zamiast karkówki możesz dać łopatkę wieprzową lub wymieszać oba te mięsa. Gulasz może być bardziej mięsny lub warzywny – w zależności od własnych preferencji. Odpowiednim dodatkiem do tego sosu po węgiersku będzie także boczek. Możesz pokusić się na dodanie pieczarek lub leśnych grzybów. Jeżeli chcesz, możesz dodać jeszcze paprykę zieloną. Zamiast przecieru pomidorowego możesz użyć krojonych pomidorów z puszki (bez skórki).
Sos węgierskie jest prosty do przygotowania, ale sam przepis nie jest szybki. Mimo to warto pokusić się na jego przygotowanie. Jeżeli lubisz pikantniejsze potrawy, możesz dodać więcej ostrej papryki. Możesz też zdecydować się na dodanie świeżej papryki chili. Ten sos w wersji łagodnej nadaje się dla dzieci, więc śmiało możesz go przygotować na obiad dla całej rodziny.
Alergeny w sosie węgierskim
Lista alergenów dla sosu węgierskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze sosu węgierskiego
Energia i białka
(425g)
Węglowodany
(425g)
Tłuszcze
(425g)
Witaminy
(425g)
Składniki mineralne
(425g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.