Sos warzywny
- Marchewka - 2 szt (90 g)
- Papryka czerwona - 1 szt (230 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 1 opakowanie (400 g)
- Cukinia - 0,5 szt (150 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
- Groszek zielony (80 g)
Przepis na sos warzywny krok po kroku
W dużym garnku rozgrzej oliwę. Cebulę obierz i pokrój w kostkę, podsmaż na oleju.
Paprykę umyj i pokrój w kostkę dodaj na patelnie i podsmaż razem z cebulą.
Cukinię pokrój w kostkę i dodaj do pozostałych składników. Dodaj zielony groszek.
Całość zalej przecierem i duś przez 15 minut.
Dopraw solą, pieprzem i ziołami.
Więcej informacji na temat sosu warzywnego
Sos warzywny to dodatek, który odmieni każde, nawet najnudniejsze danie. Jest pełen smaku i kolorowych warzyw, które dodają mu wspaniałych właściwości zdrowotnych. Jest to sos tak uniwersalny, że z powodzeniem można go stosować do dowolnego ulubionego dania. Świetnie komponuje się z mięsem, makaronem, a nawet kaszą. To sos, który pachnie wspaniałymi ziołami i pomidorami.
Przepis na sos warzywny jest bardzo łatwy i można go przygotować w kilka chwil, używając tylko podstawowych produktów ze swojej kuchni. Charakteryzuje się niezwykle intensywnym smakiem i wspaniałym aromatem, to dzięki idealnym proporcjom między warzywami i ziołami. To duet, który świetnie się sprawdza i współgra z każdym daniem. Do tego sosu można używać wszystkich ulubionych warzyw, dzięki temu za każdym razem da się stworzyć zupełnie nową kompozycję smakową.
Z tego przepisu dowiesz się jak zrobić sos warzywny, który zachwyca smakiem, konsystencją i łatwością przygotowania.
To dodatek idealny do makaronu. Świetnie sprawdzi się jako baza dań w klimacie śródziemnomorskim. To ze względu na pomidory, które wspaniale łączą się z resztą składników, zagęszczają całość, ale także nadają tej kompozycji włoskiego smaku.
Przy pomocy tego przepis można również stworzyć ryż z sosem warzywnym. Wystarczy wcześniej ugotować ryż według instrukcji na opakowaniu i połączyć go z sosem. Można do dania dodać mięso, kawałki tuńczyka, czy ulubiony ser. Ten sos wspaniale współgra naprawdę z każdym składnikiem. Jest uniwersalny, dlatego sprawdzi się na awaryjny posiłek, który na pewno się uda, nie jest zbyt trudny czy wymagający, a można go zrobić w kilka minut.
Ten sos jarzynowy można serwować z dowolnymi ulubionymi warzywami. To wspaniały pomysł na pozbycie się resztek niewykorzystanych warzyw w smaczny i prosty sposób. To pozwala zmniejszyć marnowanie jedzenia.
Ten sos na bazie jarzyn świetnie sprawdzi się nawet do mięsa. Idealna kompozycja warzyw i ziół tworzy wspaniałe połączenie ze smażonym czy pieczonym kurczakiem, indykiem czy wieprzowiną. Można używać go również do kaszy gryczanej, by stworzyć pyszne i bezglutenowe danie, w pełni odpowiednie dla osób z celiakią. Ten sos ze względu na wspaniały smak ma wiele różnych zastosowań, a każde tak samo pyszne.
Alergeny w sosie warzywnym
Lista alergenów dla sosu warzywnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sos warzywny
Wartości odżywcze sosu warzywnego
Ten sos jest pełen zdrowych warzyw, dlatego jest świetnym wyborem.
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.