Sos tatarski
- Ogórki kiszone - 3 większe sztuki (150 g)
- Pieczarki marynowane - 2 garście (140 g)
- Majonez - 9 łyżek (225 g)
- Cebula - 1/4 cebuli (25 g)
- Musztarda - 1 łyżka (20 g)
- Koperek - 2 łyżeczki (8 g)
Przepis na sos tatarski krok po kroku
Koperek drobno posiekaj.
Ogórki kiszone i marynowane pieczarki pokrój na drobną kostkę, a potem posiekaj. Przełóż do miski.
Cebulę obierz. 1/4 cebuli drobno posiekaj i dodaj do ogórków i pieczarek, a następnie wymieszaj.
Do miski dodaj majonez, musztardę i koperek. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Wymieszaj i schowaj do lodówki.
Podawaj schłodzony.
Więcej informacji na temat sosu tatarskiego
Domowy sos tatarski jest bardzo prosty do przygotowania, a smakuje zdecydowanie lepiej, niż ten gotowy. Robiąc własny sos, możesz dodać do niego takie składniki, na jakie masz akurat ochotę. Proporcje również sam ustalasz. Jeśli chcesz, aby sos był bardziej majonezowy, dodajesz więcej majonezu itd., więc jest to kolejny argument za tym, aby samemu go przygotować. Sos tatarski pasuje zarówno do jajek, jak i do mięsa.
Jak zrobić sos tatarski? Wybrane składniki do sosu wystarczy drobno posiekać lub zetrzeć na tarce. Do sosu tatarskiego warto dać tyle samo pieczarek i ogórków. Gdy już wszystko doprawisz i wymieszasz, sos umieść w lodówce. Ten pyszny sos powinien chwilę odleżeć, aby smaki się ze sobą przegryzły. Sos podawaj schłodzony.
Choć tradycyjny sos tatarski jest z grzybami, ogórkiem, majonezem i musztardą, to ten przepis na sos tatarski możesz dowolnie modyfikować. Możesz zrezygnować z dodania marynowanych pieczarek, jeśli ich nie lubisz. Możesz je też zamienić na coś innego. Koperek możesz zastąpić szczypiorkiem lub natką pietruszki. Możesz np. łyżkę szczypiorku dodać do reszty składników i wymieszać, a drugą łyżkę posypać z wierzchu.
Odpowiednim dodatkiem do sosu tatarskiego będzie przeciśnięty przez praskę lub starty na tarce czosnek. W zależności od tego, jak intensywny chcesz uzyskać smak, możesz go dodać więcej (np. 3 ząbki) lub mniej (1 ząbek). Możesz pokusić się też na czosnek granulowany. Ten sos można przygotować z ugotowanymi i pokrojonymi w kostkę jajkami. Ogórki kiszone możesz zamienić też na ogórki konserwowe, a czarny pieprz mielony na pieprz ziołowy. Sos tatarski możesz przygotować z musztardy, majonezu i jogurtu, ale do tego możesz dodać także gęstą śmietanę. Ciekawym dodatkiem będą drobno pokrojone suszone pomidory.
Ten prosty przepis nie zajmie ci dużo czasu. Wykonanie tego sosu to maksymalnie 15 minut, a taki domowy sos jest bardzo dobry. Sos tatarski nadaje się jako dodatek do wielu potraw. Dobrze komponuje się zarówno z rybami, jak i mięsem. Można go także dodać do ugotowanych na twardo jajek lub po prostu posmarować nim kromki chleba.
Alergeny w sosie tatarskim
Lista alergenów dla sosu tatarskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
- Musztarda
Wartości odżywcze sosu tatarskiego
Energia i białka
(55g)
Węglowodany
(55g)
Tłuszcze
(55g)
Witaminy
(55g)
Składniki mineralne
(55g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.