Sos szpinakowy
- Szpinak - 2 opakowania (300 g)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu (100 ml)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
Przepis na sos szpinakowy krok po kroku
W garnku rozgrzej oliwę i podsmaż na niej pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Gdy będzie rumiana dodaj drobno posiekany czosnek.
Na patelnie wrzuć szpinak i smaż aż zwiędnie.
Do składników dodaj jogurt naturalny, dobrze wymieszaj.
Całość przypraw pieprzem, solą i gałką muszkatołową.
Więcej informacji na temat sosu szpinakowego
Sos szpinakowy to świetny dodatek do głównych dań. Jest niezwykle pyszny, aromatyczny i kremowy. Świetnie komponuje się z makaronami, ziemniakami i kluskami. Można go również podawać z mięsem, idealnie nadaje się do drobiu. Ten sos, choć niezwykle łatwy, jest naprawdę bardzo pyszny. Potrafi zmienić nawet najnudniejsze danie w coś przepysznego. Ze względu na swój piękny zielony kolor jest również wspaniałą dekoracją potrawy.
Przepis na sos szpinakowy jest niezwykle łatwy i można go zrobić w ekspresowym tempie. Jest tak prosty, że poradzi z nim sobie każdy, nawet początkujący kucharz. To idealny przepis dla osób zabieganych, które nie mają zbyt dużo czasu na gotowanie, gdyż ten sos można zrobić w kilkanaście minut. Całość jest naprawdę nieskomplikowana, a jego smak na pewno zadowoli wszystkich domowników.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić sos szpinakowy, który będzie niezwykle aromatyczny i pyszny, a przy tym nieskomplikowany, to ten przepis idealnie się sprawdzi. Sos z niego powstaje bardzo kremowy, gęsty i aksamitny. Dodatkowo odznacza się przepięknym zielonym kolorem, który wspaniale prezentuje się na talerzu i pasuje do wszystkich dań, nadając im charakteru.
Można używać również ten sos szpinakowy do makaronu, ze względu na jego wspaniały smak. Ten sos jest dobrze doprawiony, dzięki czemu świetnie komponuje się z makaronem, który nie smakuje mdło czy nudno. To danie, które idealnie sprawdzi się na pyszny obiad, lunch do pracy czy sycącą kolację. Można do niego dodać odrobinę sera feta, by całość smakowała jeszcze lepiej.
To danie jest bardzo fit, to dlatego, że ciężkostrawna śmietana została w nim zamieniona na gęsty jogurt grecki. Dzięki temu sos ten ma mniej kalorii i tłuszczu, a więcej białka. Jest idealnie kremowy i smakuje nawet lepiej. W tym sosie pasta szpinakowa została połączona z pysznym jogurtem naturalnym, który idealnie komponuje się z warzywem i ziołami. Należy dodać jednak dość sporo pieprzu, by całość po zmieszaniu z jogurtem nie stała się zbyt delikatna. Ten sos sprawdzi się jako dodatek do różnych klusek, a nawet ryżu.
Alergeny w sosie szpinakowym
Lista alergenów dla sosu szpinakowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
Wartości odżywcze sosu szpinakowego
To dobry sposób na to by zjadać więcej szpinaku, który jest świetnym źródłem kwasu foliowego.
Energia i białka
(203g)
Węglowodany
(203g)
Tłuszcze
(203g)
Witaminy
(203g)
Składniki mineralne
(203g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.