Sos serowy do zapiekanki
- Jajko (2 szt.)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Ser gouda (60 g)
Przepis na sos serowy do zapiekanki krok po kroku
Ser zetrzyj na tarce.
W miseczce wymieszaj surowe jajka ze śmietaną. Dodaj przyprawy: według uznania sól, pieprz, kurkumę (dla koloru), gałkę muszkatołową.
Dodaj starty ser i wymieszaj.
Gotowym sosem polej zapiekankę przed pieczeniem.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Cannelloni ze szpinakiem i fetą
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z warzywami
-
Zapiekanka ze szpinakiem
-
Zapiekanka z makaronu i mięsa mielonego
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z brokułem
-
Pierekaczewnik
-
Zapiekanka makaronowa z serem
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami
-
Zapiekanka makaron ze szpinakiem
-
Zapiekanka makaronowa
Więcej informacji na temat sosu serowego do zapiekanki
Sos serowy do zapiekanki to pozycja obowiązkowa do dań przygotowanych w piekarniku. Taki sos idealnie sprawdzi się do wszystkich zapiekanek- warzywnych, makaronowych, mięsnych czy wegetariańskich. Taki sos powoduje, że składniki bardziej się ze sobą łączą i smaczna zapiekanka zyskuje trwalszą konsystencję.
Aby wykonać przepis na sos serowy do zapiekanki na początku zetrzyj ser na tarce. W miseczce wymieszaj surowe jajka ze śmietaną. Dodaj przyprawy: według uznania sól, pieprz, kurkumę (dla koloru), gałkę muszkatołową. Dodaj starty ser i wymieszaj. Gotowym sosem polej zapiekankę przed pieczeniem. Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić sos serowy do zapiekanki. Z jego użyciem powstanie super dobra zapiekanka na obiad lub kolację.
Przygotowując ten sos, sięgnij po dobry jakościowo ser np. gouda, edamski lub morski. Ser żółty uznawany jest za jeden z głównych źródeł wapnia w diecie. Wynika to z tego, że już jeden plasterek (15 g) dostarcza 105 mg tego makroelementu, a więc 10% całodziennego zapotrzebowania.
Śmietana 30% zaliczana jest do produktów nabiałowych, której aż 30% stanowi tłuszcz. Oznacza to, że w 100 g produktu mamy 30 g tłuszczu. Taka zawartość tłuszczu powoduje, że ta śmietana ma wiele zastosowań w kuchni. Najbardziej popularna jest w wersji na słodko najczęściej jako bita śmietana do deserów, gofrów czy lodów. Jednak równie świetnie sprawdza się w daniach przygotowywanych na ciepło, ponieważ nie występuję ryzyko jej „zważenia”. Choć w przypadku kwaśnych zup warto rozmieszać śmietanę z odrobiną zupy przed dodaniem do całego garnka.
Jeśli potrzebny Ci szybki pomysł na danie z wykorzystaniem takiego sosu serowego do zapiekanki to ugotuj makaron np. kokardki, pierś z kurczaka podsmaż na suchej patelni, a brokuła umyj i pokrój w małe różyczki. W naczyniu żaroodpornym umieść wszystkie składniki, wymieszaj i polej sosem serowym do zapiekanki. Teraz podpiecz przez 15-20 minut w 180 st. C. Proszę bardzo, pyszna zapiekanka gotowa!
Alergeny w sosie serowym do zapiekanki
Lista alergenów dla sosu serowego do zapiekanki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Ser gouda
Wartości odżywcze sosu serowego do zapiekanki
Ser żółty uznawany jest za jeden z głównych źródeł wapnia w diecie.
Energia i białka
(360g)
Węglowodany
(360g)
Tłuszcze
(360g)
Składniki mineralne
(360g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.