Sos serowy
- Masło - 1,5 łyżeczki (20 g)
- Mąka pszenna typ 550 - 1 łyżka (15 g)
- Mleko 1,5% - 1 szklanka (250 ml)
- Ser cheddar (200 g)
Przepis na sos serowy krok po kroku
W garnku roztop masło.
Dodaj mąkę i energicznie rozmieszaj za pomocą rózgi.
Delikatnie przysmaż mąkę, ma być lekko złota.
Dolej mleko i energicznie mieszaj do czasu, aż sos zacznie się gotować.
Dodaj ser, szczyptę soli, pieprzu sporą szczyptę papryki wędzonej.
Więcej informacji na temat sosu serowego
Sos serowy to jeden z popularniejszych sosów, który wykorzystywany jest na ciepło. Sos ten jest bazą słynnego amerykańskiego mac&cheese, dodawany jest do frytek czy ziemniaków. Sos ten w zależności od rodzaju użytego sera za każdym razem może mieć inny smak i aromat.
Domowej roboty sos serowy możesz wykorzystać na wiele sposobów. Jest on świetnym dodatkiem do mięsa, pieczone nuggetsy z kurczaka w płatkach kukurydzianych z dodatkiem takiego sosu smakują obłędnie. Najpopularniejszym wykorzystaniem sosu jest jego dodatek do makaronu. Możesz dodać go również do frytek, ryżu, pieczonych ziemniaków, zapiekanek, pierogów, pieczonych pierogów, ciasta francuskiego czy różnego rodzaju kotletów wegetariańskich. Sos serowy wykonywany jest przede wszystkim z sera żółtego, w zależności od użytego gatunku sos będzie charakteryzował się innym smakiem. Przygotowany z sera goudy czy edamskiego będzie charakteryzował się delikatnym i lekko kwaskowym smakiem. Z dodatkiem ementalera czy radamera sos będzie wyróżniał się delikatnym, orzechowym smakiem, sos będzie miłą także bardzo kremową konsystencję. Gdy użyjesz sera salami czy tylżyckiego uzyska ostry, aromatyczny smak sosu. Możesz eksperymentować i mieszać różne typy serów aby uzyskać połączenie idealne. Przepis na sos serowy jest prosty i łatwy w wykonaniu. Wyróżnia się dwa rodzaje przygotowywanego sosu, jeden jest na bazie zasmażki z mąki, a drugi wykonuje się bez mąki. Jednak oba przepisy łączy to, że wykonane są na mleku. W zależności od tego, czy przygotowujesz sos z mąką, czy bez mąki jego zastosowanie może być inne. Jeśli jednak chcesz uzyskać tak gęsty sos, jak na bazie zasmażki, należy użyć większej ilości sera i dłużej odparowywać sos. Jak zrobić sos serowy dowiesz się z dokładnego przepisu, gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wytłumaczony.
Prosty przepis i wyjątkowy sprawi, że sos serowy będzie częstszym dodatkiem do Twoich dań. Podany jako dodatek wkomponuje się w Twoje zdrowe posiłki.
Alergeny w sosie serowym
Lista alergenów dla sosu serowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 1,5%
- Ser cheddar
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze sosu serowego
Sos serowy to bogaty w smaku i kaloryczny sos. Jednak ze względu na jego bogaty smak nie używa się go dużo w daniach, a dzięki temu nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie.
Energia i białka
(78g)
Węglowodany
(78g)
Tłuszcze
(78g)
Witaminy
(78g)
Składniki mineralne
(78g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.