Sos seczuański
- Sos sojowy (20 ml)
- Miód (12 g)
- Czosnek (10 g)
- Imbir mielony (2 g)
- Koncentrat pomidorowy (30 g)
- Mąka ziemniaczana (25 g)
Przepis na sos seczuański krok po kroku
Wlej dwie łyżki sosu sojowego do mięsa i warzyw. Całość dokładnie wymieszaj.
Następnie wlej 3/4 szklanki wody, dodaj łyżeczkę miodu, dwa ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, suszony imbir i łyżkę koncentratu pomidorowego. Całość dokładnie wymieszaj.
Kolejno dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej.
Ponownie wymieszaj.
Więcej informacji na temat sosu seczuańskiego
Jednym z najpopularniejszych dodatków do dań kuchni chińskiej jest sos seczuański, który składa się m.in z sosu sojowego, czosnku i imbiru. Przepis na sos seczuański jest niezwykle prosty i nie wymaga zbyt wiele czasu. Należy mieć jednak na uwadze, że jest on bardzo ostry i wyrazisty w smaku, dlatego nie będzie on odpowiedni dla każdego. Najlepiej sprawdzi się do kurczaka z dodatkiem warzyw i ryżu lub makaronu ryżowego.
Jak zrobić sos seczuański? Poznaj domowy i sprawdzony przepis. Składniki, które potrzebujesz do przygotowania sosu to: sos sojowy, woda, miód, czosnek, suszony imbir, koncentrat pomidorowy i mąka ziemniaczana. Sos seczuański najlepiej przygotuj podczas smażenia kurczaka i warzyw. Po usmażeniu mięsa i warzyw wlej sos sojowy i dokładnie wymieszaj. Następnie wlej 3/4 szklanki wody, dodaj łyżeczkę miodu, dwa ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę, suszony imbir i łyżkę koncentratu pomidorowego. Całość dokładnie wymieszaj. Na samym końcu dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej. Ponownie całość wymieszaj i danie jest już gotowe. Jeśli lubisz możesz posypać danie sezamem.
Pomysł na sos seczuański można wykorzystać z innymi składnikami np. kaczką, wołowiną lub wieprzowiną. Jest to dobry pomysł dla osób, które uwielbiają smaki kuchni chińskiej. Z pewnością jest to smaczny i sycący posiłek.
Głównym składnikiem sosu seczuańskiego jest sos sojowy, który jest niskokaloryczny i zawiera około 5 kcal w jednej łyżce stołowej (10 g). Niemniej, należy mieć na uwadze, że jest to produkt, który zawiera wysoką zawartość sodu, dlatego osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny na niego uważać. Zbyt wysoka ilość sodu może wpływać na podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Warto wspomnieć, że sos sojowy nie gości zbyt często w populacji polskiej, najczęściej jest podawany jako dodatek do sushi.
Sos sojowy spożywany w odpowiednich ilościach wpływa korzystnie na funkcjonowanie jelit. Warto zachować umiar stosując takie produkty, dlatego najlepiej wykorzystać go do poprawienia smaku potrawy.
Alergeny w sosie seczuańskim
Lista alergenów dla Sosu seczuańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sos sojowy
- sos sojowy
W przepisie na Sos seczuański nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze sosu seczuańskiego
Sos najlepiej smakuje z warzywami, kurczakiem i ryżem.
Energia i białka
(99g)
Węglowodany
(99g)
Tłuszcze
(99g)
Witaminy
(99g)
Składniki mineralne
(99g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.