Sos potrawkowy
- Bulion warzywny - 2 szklanki (500 ml)
- Masło - 2 duże łyżki (35 g)
- Mąka pszenna typ 550 - 2 łyżki (40 g)
- Cytryna - 0,5 szt (40 g)
Przepis na sos potrawkowy krok po kroku
W dużym garnku roztop masło i dodaj mąkę. Mieszaj, by składniki się połączyły.
Zalej wszystko bulionem i mieszaj za pomocą rózgi.
Gotuj przez 10 minut do zgęstnienia.
Do sosu wyciśnij sok z połowy cytryny, dodaj pieprz i sól. Sos wymieszaj.
Więcej informacji na temat sosu potrawkowego
Sos potrawkowy to dodatek idealny do mięsa. Jest niezwykle gęsty, a przy tym pyszny i bardzo łagodny. Na pewno przypadnie do gustu nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Ma kremową i aksamitną konsystencję, a można zrobić go z kilku podstawowych składników, które zwykle znajdują się w domowej spiżarni. Idealnie pasuje do mięsa z kurczaka czy indyka, ale sprawdzi się również do wszelkiego rodzaju warzyw. Ten dodatek pomoże stworzyć niebanalny i pyszny obiad.
Przepis na sos potrawkowy może wydawać się pracochłonny, gdyż jest to sos niezwykle gęsty i aksamitny. Jednak to tylko mylne pierwsze wrażenie, tak naprawdę ten sos można przygotować w naprawdę ekspresowym tempie i jest on bardzo łatwy. Na pewno nie sprawi żadnej trudności w wykonaniu, nawet osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos potrawkowy, który nie tylko nie jest skomplikowany, ale również smakuje wybornie, dzięki czemu całe danie z jego udziałem jest naprawdę wspaniałe, to ten przepis na pewno ci się spodoba. Sos, który z niego powstaje, choć łatwy, smakuje przepysznie i idealnie dopełni smak łagodnego, gotowanego mięsa czy warzyw.
Choć jest wiele różnych sposobów na przygotowanie tego sosu, ten pozwala go stworzyć bez jajek. To idealna opcja dla wszystkich alergików, a także osób na diecie eliminacyjnej. Choć nie ma w nim jajek wciąż jest naprawdę gęsty i można to uzyskać w bardzo łatwy sposób.
Ten sos świetnie pasuje do wszystkich dań z kurczaka czy indyka. Jest bardzo łagodny, dlatego ma naprawdę uniwersalne zastosowanie. Można do niego dodać koperek, warzywa czy natkę pietruszki, by stworzyć zupełnie inny sos. To idealna baza każdego kucharza. Ten sos można użyć do gotowanego kurczaka, na przykład z rosołu, dodać odrobinę marchewki, pietruszki i zielonego groszku, by stworzyć połączenie idealne, które świetnie sprawdzi się na diecie lekkostrawnej, a także dla najmłodszych.
Ten biały sos najlepiej robić na bulionie. Może być on zrobiony z kostki rosołowej, jednak dużo lepiej smakuje ten przygotowany na rosole.
Alergeny w sosie potrawkowym
Lista alergenów dla sosu potrawkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
Wartości odżywcze sosu potrawkowego
To idealny sos dla osób na diecie lekkostrawnej.
Energia i białka
(154g)
Węglowodany
(154g)
Tłuszcze
(154g)
Witaminy
(154g)
Składniki mineralne
(154g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.