Sos pomidorowy z koncentratu
- Koncentrat pomidorowy (40 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Bulion warzywny (300 ml)
- Natka pietruszki (20 g)
- Jogurt naturalny (100 ml)
Przepis na sos pomidorowy z koncentratu krok po kroku
Cebulę pokrój w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej olej i zeszklij na niej cebulę.
Koncentrat pomidorowy rozprowadź w bulionie do uzyskania jednolitego płynu.
Wlej na patelnie. Gotuj na średnim ogniu 15 minut. Zmniejsz ogień, dodaj przyprawy, jogurt naturalny i natkę pietruszki. Wymieszaj dokładnie.
Więcej informacji na temat sosu pomidorowego z koncentratu
Sos pomidorowy z koncentratu to doskonała propozycja na szybki dodatek do obiadu. Sos pomidorowy jest dobrym zamiennikiem sosów na bazie śmietany, ma o wiele mniej kalorii i możesz go podać gdy wśród domowników czy gości jest osoba na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Przepis na sos pomidorowy z koncentratu jest bardzo łatwy, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia aby go przygotować. Aby zrobić ten dobry sos będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: koncentrat pomidorowy, cebula, bulion warzywny, jogurt naturalny, olej, sól, pieprz, papryka słodka, oregano i bazylia świeża.
Jak zrobić sos pomidorowy z koncentratu? Na początek pokrój cebulę w drobną kostkę. Rozgrzej olej rzepakowy na patelni i zeszklij na nim cebulę. Przecier pomidorowy rozprowadź w bulinie warzywnym. Zalej nim cebulę i gotuj na średnim ogniu 15 minut. Następnie zmniejsz ogień i dodaj jogurt naturalny, dopraw solą, pieprzem, oregano, papryką słodką i świeżą bazylią. Posyp natką pietruszki. Tak przygotowany sos możesz przechowywać w lodówce do 5 dni.
Pomidory są dobrym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Seler jest warzywem korzeniowym, wykorzystuje się do spożycia jego bulwę oraz nać która ma delikatniejszy lekko orzeźwiający smak.
Natka pietruszki jest bardzo popularną łatwo dostępną przez cały rok przyprawą. Pietruszka jest dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga naszą odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy A i K. Zawiera także minerały takie jak: żelazo, cynk, miedź i wapń. Witamina K jest witaminą, która występuje w roślinach jak również jest syntetyzowana przez nasze bakterie w jelicie cienkim. Witamina K odpowiada za wytwarzanie czynnika krzepnięcia w naszej krwi a co za tym idzie ma wpływ na uszczelnianie naczyń krwionośnych. Jest także potrzebna do prawidłowego wchłaniania wapnia, który buduje nasze kości.
Podsumowując szybki sos pomidorowy na bazie koncentratu to idealny pomysł, gdy nie masz zbyt wiele czasu na gotowanie. Sos możesz przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce, kiedy będzie potrzebny należy go tylko podgrzać. Na bazie sosu możesz przygotować ciekawe dania wegetariańskie oraz z dodatkiem mięsa.
Alergeny w sosie pomidorowym z koncentratu
Lista alergenów dla sosu pomidorowego z koncentratu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze sosu pomidorowego z koncentratu
Sos pomidorowy z koncentratu to niskokaloryczny sos do makaronu. Koncentrat pomidorowy zawiera dużo likopenu, który jest naturalnym przeciwutleniaczem. Sos pomidorowy ma korzystny wpływ na cały organizm.
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.