Sos piri piri
- Papryczka chili czerwona świeża - odmiana piri piri (250 g)
- Papryka czerwona - słodka (250 g)
- Sól (40 g)
- Ocet winny - z białego wina (150 ml)
Przepis na sos piri piri krok po kroku
Papryki czerwone i papryczki chilli umyj i osusz.
Odetnij główki i usuń nasiona. Pokrój w cienkie paseczki i włóż do słoika.
Zasyp solą, dobrze zakręć słoik i odstaw w ciemne miejsce na miesiąc.
Po miesiącu dodaj ocet i całość dobrze zmiksuj.
Przelej do butelki i odstaw jeszcze na tydzień. Po tym czasie jest najlepszy w smaku.
Przechowuj w spiżarni.
-
Papryka marynowana
-
Papryki faszerowane
-
Buraczki z papryką
-
Buraczki z papryką na zimę
-
Buraki z papryką na zimę
-
Papryka na zimę
-
Leczo na zimę
-
Ogórki kanapkowe w zalewie słodko-kwaśnej
-
Sałatka z cukinii do słoików
-
Papryka w occie
-
Surówka z papryki
-
Kiszona papryka
-
Papryka w zalewie słodko kwaśnej
-
Papryka marynowana z miodem
-
Pasta z pieczonej papryki
-
Ogórki z papryką
-
Sałatka szwedzka z papryką
-
Papryka konserwowa na zimę
-
Przetwory z papryki
Więcej informacji na temat sosu piri piri
Sos piri piri to idealny dodatek do zup, makaronów z gulaszem węgierskim, dań w stylu fast-food czy jako podstawa innych sosów i marynat. Wykonaj taki sos samodzielnie, by zawsze mieć go pod ręką.
Przepis na sos piri piri potrzebuje kilkunastu dni, ale dzięki temu jest odpowiednio pikantny i dobry w smaku. Potrzebne składniki to ostre papryczki, łagodna papryka, sól i ocet. Najlepiej przygotować go z papryczek piri piri.
Papryki czerwone i papryczki chilli umyj i osusz. Odetnij główki i usuń nasiona. Pokrój w cienkie paseczki i włóż do słoika. Zasyp solą, dobrze zakręć słoik i odstaw w ciemne miejsce na miesiąc. Po miesiącu dodaj ocet i całość dobrze zmiksuj. Przelej do butelki i odstaw jeszcze na tydzień. Po tym czasie jest najlepszy w smaku. Przechowuj w spiżarni.
Jeśli wiesz już jak zrobić sos piri piri to pewnie zastanawiasz się również, do czego można go użyć. Taki ostry sos to idealny pomysł na dodatek do mięsa lub ryb. Dzięki temu stają się one bardziej wyraziste i nabierają charakteru. Taki domowy sos rozlany w ozdobne butelki to również ciekawy pomysł na prezent dla fanów ostrych smaków.
Papryczki piri piri swoją popularność zawdzięcza temu, że jest bardzo ostrą papryką, w której pojawia się również słodko – wędzona nuta. Na główną uwagę zasługuje tu oczywiście kapsaicyna, która odpowiada za jej ostry smak. Jednak oprócz smaku nadaje ona również wielu właściwości prozdrowotnych. Określana jest jako naturalny antybiotyk, ponieważ opóźnia rozwój drobnoustrojów. Wykazano również jej działanie antyoksydacyjne, przeciwbólowe czy termoregulacyjne. Im dłużej papryczka dojrzewa, tym więcej kapsaicyny w niej znajdziemy. W ostatnich lata wiele uwagi poświęca się badaniom nad jej działaniem antynowotworowym. Sugeruje się, że może ona zapobiec rozwojowi nowotworu poprzez uśmiercanie komórek nowotworowych.
Pomimo wielu działań prozdrowotnych, warto wziąć pod uwagę, że kapsaicyna w nadmiernych ilościach jest toksyczna, a nawet śmiertelna. W zależności od źródeł dawka śmiertelna wynosi od 56 do 512 mg / kg masy ciała.
Według starego porzekadła to „dawka robi truciznę”. I choć kapsaicyna jest niezwykle zdrowa, to warto pamiętać o umiarze.
Alergeny w sosie piri piri
Lista alergenów dla sosu piri piri przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
W przepisie na sos piri piri nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- ocet winny
Wartości odżywcze sosu piri piri
Kapsaicyna określana jest jako naturalny antybiotyk, ponieważ opóźnia rozwój drobnoustrojów.
Energia i białka
(0g)
Węglowodany
(0g)
Tłuszcze
(0g)
Witaminy
(0g)
Składniki mineralne
(0g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.