Sos pieprzowy
- Masło - 1 łyżka (15 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 łyżka (15 g)
- Bulion warzywny - 1,5 szklanki (375 ml)
- Musztarda - 1 łyżka (20 g)
Przepis na sos pieprzowy krok po kroku
Na patelni roztop masło.
Do masła dodaj mąkę i wymieszaj dokładnie rózgą.
Mąkę delikatnie podsmaż do momentu aż będzie złota.
Podsmażoną mąkę zalej bulionem i intensywnie mieszaj.
Dodaj 0,25 łyżeczki soli i 1,5 łyżeczki pieprzu w ziarnach.
Sosa zagotuj i trzymaj na ogniu, cały czas mieszając do momentu aż zgęstnieje, potrwa to około 5 minut.
Gdy sos będzie odpowiednio gęsty dodaj musztardę, wymieszaj i zdejmij z ognia.
Więcej informacji na temat sosu pieprzowego
Sosy to jedne z najpopularniejszych dodatków do dań. Nadają dodatkowego smaku lub go łagodzą, są nośnikiem smaku, scalają ze sobą poszczególne składniki oraz dodaj sprawia, że danie nie jest za suche. Sos można podać już w gotowym daniu, tak jak makarony czy mięsa w sosie własnym, lub osobno tak aby każdy mógł sobie nałożyć według swoich preferencji. Sosy mogą być przygotowane na ciepło lub na zimno. Mogą być jednym z głównych składników dania, jak w przypadku makaronów, curry czy gulaszu lub dodatkiem, jak w przypadku sosu pieprzowego, sosu chrzanowego czy sosu czosnkowego. Sos może być przygotowany z różnych składników, może on stanowić esencję z pieczenia mięsa, może być przygotowany ze śmietany, jogurtu, majonezu, mleka, sosu beszamelowego, wina czy wywarów. W kuchniach całego świata znanych jest tysiące sosów z czego każdy inny, wyjątkowy i pasujący do innego rodzaju dań.
Jednym z wyjątkowych i oryginalnych w smaku sosów jest sos pieprzowy. Jest on podawany przede wszystkim do mięsa, a w szczególności do steków wołowych. Kremowy sos pieprzowy z zielonym pieprzem możesz podać także do burgerów, ryby, polędwiczek czy karkówki. Sos przygotowany z suszonych ziaren pieprzu po rozgryzieniu ziarenka jest bardzo ostry, aby złagodzić smak możesz użyć marynowanych ziaren pieprzu. Oprócz ziaren pieprzu składniki, które są potrzebne do przygotowania sosu to mąka, masło, bulion warzywny, musztarda oraz sól. Z prostych i powszechnie dostępnych składników przygotujesz wyśmienity i smaczny sos. Dodatkowo prosty przepis sprawi, że sos pieprzowy będziesz przygotowywać regularnie. Sos pieprzowy przygotujesz na bazie zasmażki i bulionu warzywnego, w taki sam sposób jak sos beszamelowy. Jeśli chcesz złagodzić ostry smak pieprzu, sos możesz przygotować na bazie mleka tak jak klasyczny beszamel. O tym jak zrobić sos pieprzowy dowiesz się z dokładnego przepisu gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wytłumaczony.
Sos pieprzowy jest wyjątkowym sosem przygotowywanym głównie do steków. Wyśmienity sos doskonale podkreśla smak najlepszej jakości wołowiny.
Alergeny w sosie pieprzowym
Lista alergenów dla sosu pieprzowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
W przepisie na sos pieprzowy nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- pieprz zielony ziarna
Wartości odżywcze sosu pieprzowego
Sos pieprzowy jest wyjątkowym w smaku sosem. Podaje się go raczej okazjonalnie więc dzięki temu nie wpłynie on negatywnie na nasze zdrowie.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.