Sos paprykowy
- Papryka czerwona (2000 g)
- Cebula - 3 szt (300 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 1 szklanka (250 g)
- Cukier - 1 łyżka (15 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
Przepis na sos paprykowy krok po kroku
W dużym garnku rozgrzej oliwę. Podsmaż na niej drobno posiekaną cebulę by się zarumieniła.
Paprykę umyj, pokrój w kostkę i podsmaż na patelni z cebulą. Dodaj drobno posiekany czosnek.
Zalej warzywa przecierem pomidorowym. Dodaj odrobinę soli, pieprzu, chili i bazylii.
Gotuj na małym ogniu przez 20 minut, od czasu do czasu mieszając. Pod koniec gotowania dodaj cukier i wymieszaj.
Gotowy sos lekko ostudź i zblenduj na gładką masę.
Więcej informacji na temat sosu paprykowego
Sos paprykowy jest przepysznym i bardzo aromatycznym dodatkiem do głównych dań, który sprawia, że nawet zwyczajna potrawa zyskuje nowy, wspaniały smak. Można go zrobić niezwykle łatwo, a jego przepyszny aromat sprawia, że ciężko jest przejść obok niego obojętnie. Jest odpowiednio doprawiony, dzięki czemu nadaje charakteru wszystkim dodatkom z którymi się go podaje. Można go serwować na ciepło i na zimno. Będzie idealny jako dip, czy sos do makaronu. Pięknie prezentuje się posypany natką pietruszki.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić sos paprykowy, który będzie smakował niezwykle pysznie, a przy tym można go przygotować w łatwy sposób, to ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. Powstaje z niego przepyszny, kremowy i aromatyczny sos, który nada każdej potrawie wspaniałego smaku. I choć robi się go niezwykle łatwo, nie można powiedzieć, że jest nudny.
W tej wersji wykonuje się go bez octu, dlatego jest znacznie łagodniejszy i będzie odpowiedni nawet dla osób, które z powodu diety nie mogą spożywać zbyt kwaśnych potraw. Ten sos jest odpowiednio słodki i pikantny, a przy tym łagodniejszy dla żołądka.
Sos paprykowy z czosnkiem ma bardzo mocny i pyszny smak. To zasługa wielu przypraw, które razem tworzą naprawdę świetne i pyszne połączenie. Słodka papryka i pomidory, okiełznane przy pomocy odrobiny cukru smakują wybornie. Całość dopełnia ostre chili i czosnek. Ten sos jest tak dobry, że lepiej od razu zrobić większą porcję, gdyż znika ze słoika w bardzo szybkim tempie.
Ten sos można również zapakować do słoików na zimę i dzięki temu cieszyć się jego pysznym smakiem przez cały rok. W wersji na zimno idealnie zastępuje keczup, a podgrzany świetnie łączy się z makaronem, ryżem a nawet kluskami. Można w nim podawać mięso, które zyska wtedy odpowiedniego charakteru i lekkości.
Ten sos smakuje najlepiej z chili, dlatego nie warto żałować te przyprawy przy wykonywaniu go. Taka opcja sosu paprykowego na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom pikantnych dań. Ten sos świetnie pasuje nawet do mięsa z grilla. Najlepiej robić go z papryki czerwonej, gdyż wtedy ma najpiękniejszy kolor i doprawić go czosnkiem.
Alergeny w sosie paprykowym
Lista alergenów dla sosu paprykowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sos paprykowy
Wartości odżywcze sosu paprykowego
To świetny pomysł na niskokaloryczny i zdrowy sos.
Energia i białka
(261g)
Węglowodany
(261g)
Tłuszcze
(261g)
Witaminy
(261g)
Składniki mineralne
(261g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.