Sos myśliwski
- Olej rzepakowy (30 ml)
- Mąka pszenna typ 750 (50 g)
- Suszone grzyby (50 g)
- Cebula - 6 małych sztuk (300 g)
- Ogórki konserwowe (500 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (200 g)
Przepis na sos myśliwski krok po kroku
Cebulę pokrój w piórka a ogórki konserwowe w drobną kostkę.
W głębokim garnku rozgrzej olej, na którym podsmaż pokrojoną cebulę.
Następnie dodaj ogórki, suszone grzyby, przyprawy, przecier pomidorowy i litr wody. Składniki duś pod przykryciem około 30 minut.
Mąkę wymieszaj w szklance z niewielką ilością wody.
Pod koniec gotowania do garnka dodaj mieszankę mąki i sos dokładnie wymieszaj.
Gotowy sos dopraw do smaku.
Więcej informacji na temat sosu myśliwskiego
Sos myśliwski z suszonymi grzybami to doskonała propozycja na smaczny dodatek do wielu dań. Świetnie pasuje do mięsa wędzonego, smażonego lub pieczonego. Sos możesz podać z makaronem lub z kiełbasą. Opcji na wykorzystanie tego pysznego sosu jest na prawdę dużo. Przepis na sos myśliwski jest bardzo prosty, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia kulinarnego, aby go wykonać. Do przygotowania tego smacznego sosu potrzebujesz następujących produktów spożywczych: oleju rzepakowego, mąki pszennej, suszonych grzybów, cebuli, ogórków konserwowych, przecieru pomidorowego oraz przypraw (soli, pieprzu, papryki słodkiej, ziela angielskiego, liścia laurowego i ziarenek pieprzu). Sos możesz przygotować również z pieczarkami lub z ogórkiem kiszonym.
A więc jak zrobić sos myśliwski? Cebulę posiekaną w kostkę podsmaż na oleju, następnie dodaj do niej pokrojone ogórki, grzyby przyprawy oraz przecier pomidorowy. Całość zalej wodą i gotuj około pół godziny. Po tym czasie sos zagęść mąką wymieszaną z odrobiną wody. Gotowy sos dopraw do smaku i przechowuj w lodówce.
Sos jest bogaty w składniki odżywcze, dlatego warto włączyć go do swojej diety. Sos jest jednak ciężkostrawny, dlatego osoby mające problemy ze strony układu pokarmowego powinny uważać na jego obecność w swojej diecie. Sos świetnie sprawdzi się natomiast w diecie bezmlecznej oraz o niskim indeksie glikemicznym. Sos myśliwski jest doskonałym źródłem niektórych witamin z grupy B, witaminy C, E oraz K. Niektóre z tych witamin zaliczane są do przeciwutleniaczy, które niwelują powstawanie wolnych rodników i spowalniają proces starzenia się skóry oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Podsumowując sos myśliwski to doskonały dodatek do wielu dań mięsnych. Jest to doskonały dodatek do wielu dań z użyciem dziczyzny. Sos myśliwski jest łatwy w przygotowaniu, dlatego powinien poradzić sobie z nim każdy. Jest to doskonały dodatek w diecie bezmlecznej oraz o niskim indeksie glikemicznym. Produkty spożywcze niezbędne do jego przygotowania są przystępne cenowo oraz dostępne w większości sklepów.
Alergeny w sosie myśliwskim
Lista alergenów dla sosu myśliwskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ogórki konserwowe
Wartości odżywcze sosu myśliwskiego
Sos świetnie sprawdzi się w diecie bezmlecznej oraz o niskim indeksie glikemicznym. Sos myśliwski jest doskonałym źródłem niektórych witamin z grupy B, witaminy C, E oraz K. Niektóre z tych witamin zaliczane są do przeciwutleniaczy, które niwelują powstawanie wolnych rodników i spowalniają proces starzenia się skóry oraz zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Energia i białka
(55g)
Węglowodany
(55g)
Tłuszcze
(55g)
Witaminy
(55g)
Składniki mineralne
(55g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.