Sos meksykański
- Ketchup - łagodny (150 g)
- Sok pomarańczowy - świeżo wyciskany (60 ml)
- Czosnek - 4 ząbki (20 g)
- Koncentrat pomidorowy (75 g)
Przepis na sos meksykański krok po kroku
W misce umieść ketchup, świeżo wyciskany sok pomarańczowy, przeciśnięty przez praskę czosnek, koncentrat pomidorowy, dużą szczyptę majeranku i pół łyżeczki ostrej papryki mielonej.
Wszystko dokładnie wymieszaj.
Więcej informacji na temat sosu meksykańskiego
Domowy sos meksykański to pyszny dodatek do dań na zimno i na ciepło. Wspaniale pasuje do meksykańskich chipsów z tortilli- nachosów.
Przepis na sos meksykański jest bardzo łatwy w przygotowaniu. W misce umieść ketchup, świeżo wyciskany sok pomarańczowy, przeciśnięty przez praskę czosnek, koncentrat pomidorowy, dużą szczyptę majeranku i pół łyżeczki ostrej papryki mielonej. Teraz wystarczy wszystkie składniki razem dokładnie wymieszać i gotowe. Wiecie już jak zrobić sos meksykański.
Ten prosty przepis możecie wykorzystać jako dip na zimno do warzyw lub dań z tortilli. Świetnie pasuje również do chipsów czy paluszków serowych. Na ciepło można taki najlepszy sos wykorzystać do makaronu. Jeśli doda się do niego podsmażonego kurczaka lub grillowane warzywa powstanie naprawdę smaczny pomysł na obiad.
Sos meksykański możemy również spotkać pod nazwą salsa. Tradycyjne, dobre salsa roja (czerwony sos) przygotowuje się z gotowanych pomidorów, papryki, cebuli, czosnku i kolendry. Nasz przepis ułatwia obecność ketchupu.
Meksyk to kraj ze stolicą o tej samej nazwie. Miasto Meksyk jest niezwykle zatłoczone, co powoduje je również mocno zanieczyszczonym masłem. Północną część kraju stanowią pustynie, które są królestwem skorpionów i kaktusów. Natomiast jego południową część stanowi tropikalny las deszczowy. Dlatego też większość populacji Meksyku zajmuje jego centralną część. Będąc w Meksyku, można natknąć się na 68 języków regionalnych, choć głównym, jakim posługują się Meksykanie, jest język hiszpański. Bardzo trudno też porozumieć się w języku angielskim z lokalną społecznością. Z takich zaskakujących ciekawostek chciałabym również przytoczyć nazwę pewnej rasy psów. Na pewno wielu z Was kojarzy psy rasy Chihuahua, o dość małej wielkości. Ich nazwa pochodzi od … największego meksykańskiego stanu pod względem wielkości- Chihuahua.
Kuchnia meksykańska opiera się głównie na nasionach roślin strączkowych np. fasoli, ciecierzycy. Znaleźć w niej można również duże ilości pomidorów, awokado czy kukurydzy. Pod tym względem jest to dobry dla zdrowia model odżywiania.
Alergeny w sosie meksykańskim
Lista alergenów dla sosu meksykańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sos meksykański
Wartości odżywcze sosu meksykańskiego
Dodatki takie jak sosy wzbogacają dania o smak, ale również mogą zwiększyć wartości odżywcze dania.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.