Sos kurkowy do mięsa
- Kurki świeże (400 g)
- Masło klarowane (50 g)
- Śmietana 12% (150 g)
- Śmietanka kremowa 30% (150 g)
- Koperek ogrodowy świeży (20 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Wino białe wytrawne - pół szklanki (125 ml)
Przepis na sos kurkowy do mięsa krok po kroku
Grzyby oczyść z piasku i pozostałości runa leśnego. Jeśli kurki są duże pokrój je na mniejsze kawałki.
Obierz cebulę z łuski i posiekaj w drobną kostkę.
Rozgrzej na patelni masło klarowane i zeszklij cebulę, dodaj do niej liść laurowy i ziele angielskie.
Umieść na patelni kurki, wlej wino i duś kurki 15 minut na wolnym ogniu.
Po tym czasie wlej śmietanę kremówkę i zagotuj. Gotuj, aż sos zgęstnieje.
Na koniec dopraw solą, pieprzem, dodaj posiekany koper i kwaśną śmietanę.
Gotowy sos podawaj na ciepło, jako dodatek do mięs.
Więcej informacji na temat sosu kurkowego do mięsa
Najlepszy sos kurkowy do mięsa to świetna propozycja do podkreślenia smaku mięs różnego rodzaju. Sos sprawdzi się jako dodatek zarówno do drobiu jak i wołowiny, dobrze komponuje się także z mięsem wieprzowymi i rybami. Przepis na sos kurkowy do mięsa jest łatwy do przygotowania, wiec nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go ugotować. Do przygotowania sosu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: świeże kurki, cebula, liść laurowy, ziele angielskie, śmietana kremówka 30%, śmietana kwaśna 12%, sól, pieprz, koper, białe wytrawne wino oraz masło klarowane.
Jak zrobić sos kurkowy do mięsa? Na początek oczyść dokładnie grzyby z piasku i pozostałości runa leśnego. Jeśli kurki są duże pokrój je drobniej. Obierz cebulę z łuski i posiekaj w drobną kostkę. Rozgrzej na patelni masło klarowane i zeszklij cebulę, dodaj do niej liść laurowy i ziele angielskie. Umieść na patelni kurki, wlej wino i duś kurki 15 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie wlej śmietanę kremówkę i zagotuj, gotuj aż sos zgęstnieje. Na koniec dopraw solą, pieprzem, dodaj posiekany koper i kwaśną śmietanę.
Kurki, inaczej zwane pieprznikiem jadalnym, są bardzo popularnymi grzybami o szerokim zastosowaniu. Kurki są źródłem błonnika oraz witamin z grupy B. Witaminy z grupy B są odpowiedzialne między innymi za metabolizm różnych substancji chemicznych w naszym organizmie. Witaminy z grupy B są także niezbędne do prawidłowego procesu wytwarzania komórek morfotycznych krwi. Kurki zawierają również składniki o działaniu przeciwutleniającym. Kurki są ciężko strawne ze względu na zawartość chityny. Nie powinny więc ich spożywać osoby, które mają jakikolwiek problem z układem pokarmowym. Śmietana jest dobrym źródłem tłuszczu mlecznego. Jest on tłuszczem dobrze wpływającym na nasze zdrowie.
Podsumowując pyszny sos kurkowy to doskonały dodatek do dań mięsnych. Sos dobrze sprawdzi się podany do warzyw lub kaszy. Śmietanowy sos jest dobry do przechowywania w lodówce nie dłużej niż 3 dni. Smaczny sos zachwyci nie jedno wymagające podniebienie.
Alergeny w sosie kurkowy do mięsa
Lista alergenów dla sosu kurkowego do mięsa przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
- Śmietana 12%
- Śmietanka kremowa 30%
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
Wartości odżywcze sosu kurkowego do mięsa
Sos kurkowy jest dodatkiem o dużej zawartości kalorii. Zawiera sporą ilość tłuszczu, który jest wysokokaloryczny. Jeśli chcesz ograniczyć ilość kalorii przygotuj sos na bazie jogurtu greckiego.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.