Składniki dla 2 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, skórka z cytryny, sok z cytryny
To będzie niezbędne
praska do czosnku, szklana miska, łyżka

Przepis na sos koperkowy do sałatki krok po kroku

Koper umyj, osusz i posiekaj.

Do miski przełóż jogurt, dodaj do niego śmietanę, sok wyciśnięty z połowy cytryny, skórkę otartą z jednej cytryny oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Składniki dokładnie wymieszaj.

Następnie do sosu dodaj koper, cukier, szczyptę soli oraz pieprzu. Składniki ponownie wymieszaj.

Gotowy sos odstaw do lodówki na minimum godzinę.

Sos koperkowy do sałatki podany w sosjerce.
Sos koperkowy do sałatki - cechy przepisu
Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:

Informacje dietetyczne - sos koperkowy do sałatki

W skrócie
Kalorii w porcji
259 kcal
Wielkość
jednej porcji
180 g
Indeks glikemiczny
30

Wartości odżywcze sosu koperkowego do sałatki

na 100g gotowej potrawy

Sos koperkowy do sałatki to doskonała propozycja na zimny sos. Koper oraz czosnek wykorzystane do przygotowania sosu stanowią bogactwo cennych składników odżywczych. Sos możesz wykorzystać również jako dodatek do mięs.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(180g)
Energia (kcal)
144.44
259.98
Białko (g)
3.73
6.71

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(180g)
Węglowodany (g)
6.66
11.99
Węglowodany przyswajalne (g)
6.34
11.42
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.32
0.57

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(180g)
Tłuszcz (g)
11.59
20.85
Tłuszcze nasycone (g)
11.46
20.62
Tłuszcze nienasycone (g)
0.13
0.23

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(180g)
Sód (mg)
72.13
129.83
Szacunkowy indeks glikemiczny sosu koperkowego do sałatki 30
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w sosie koperkowym do sałatki

Lista alergenów dla sosu koperkowego do sałatki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Jogurt naturalny 2%
    • Śmietanka kremowa 30%

Więcej informacji na temat sosu koperkowego do sałatki

Sos koperkowy do sałatki to doskonały pomysł na dodatek do sałatek. Dressing koperkowy do sałatki doskonale komponuje się z dodatkiem warzyw oraz mięs. Warto przygotować pyszną sałatkę warzywną z dodatkiem grillowanej piersi z kurczaka z wykorzystaniem sosu. Sprawdzony przepis na sos koperkowy do sałatki jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania stosu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jogurt naturalny, śmietanka kremowa, koper ogrodowy, czosnek, cukier, sól, pieprz, skórka z cytryny oraz sok z cytryny.

A jak zrobić sos koperkowy do sałatki? Koper umyj, osusz i posiekaj. Do miski przełóż jogurt, dodaj do niego śmietanę, sok wyciśnięty z połowy cytryny, skórkę otartą z jednej cytryny oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Składniki dokładnie wymieszaj. Następnie do sosu dodaj koper, cukier, szczyptę soli oraz pieprzu. Składniki ponownie wymieszaj. Gotowy sos odstaw do lodówki na minimum godzinę.

Jogurt naturalny jest produktem pochodzącym z fermentacji mleka. Jest on dobrym źródłem wapnia, który bierze udział w prawidłowej budowie naszych kości. Jogurty naturalne są też bogate w naturalne bakterie probiotyczne, które mają dobroczynny wpływ na nasze jelita. Niwelują wzdęcia, poprawią perystaltykę jelit, a także pomagają skolonizować jelita dobrym bakteriom z rodziny Lactobacillus, które są jednymi z najbardziej powszechnych bakterii probiotycznych.

Czosnek to produkt, który bogaty jest w składniki biologicznie aktywne. Dodatkowo w czosnku występują spore ilości składników mineralnych oraz witamin, do których możemy zaliczyć witaminę C, witaminę B1, witaminę B2, witaminę PP oraz prowitaminę A, potas, wapień, magnez, kobalt, chrom oraz nikiel.

Podsumowując: łatwy w przygotowaniu sos koperkowy świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Doskonale smakuje on z dodatkiem warzyw oraz mięs. Sos koperkowy jest dobry do spożycia dopiero po godzinie. Produkty niezbędne do jego wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.

Szacunkowy koszt przygotowania sosu koperkowego do sałatki

Koszt składników
16.10
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Jogurt naturalny 2%
180 g
1 małe opakowanie
1.30
Za 150,0 g
Liczba opakowań 2
1.56
Za 180 g
Śmietanka kremowa 30%
125 g
pół szklanki
3.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 1
1.88
Za 125 g
Koperek ogrodowy świeży
50 g
2.50
Za 25,0 g
Liczba opakowań 2
5.00
Za 50 g
Czosnek
5 g
1 ząbek
3.00
Za 50,0 g
Liczba opakowań 1
0.30
Za 5 g
Cukier
3 g
2.50
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.01
Za 3 g
Koszt składników
16.10
Jak oceniasz przepis na sos koperkowy do sałatki
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100,0% osób