Sos koperkowy do sałatki
- Jogurt naturalny 2% - 1 małe opakowanie (180 g)
- Śmietanka kremowa 30% - pół szklanki (125 g)
- Koperek ogrodowy świeży (50 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Cukier (3 g)
Przepis na sos koperkowy do sałatki krok po kroku
Koper umyj, osusz i posiekaj.
Do miski przełóż jogurt, dodaj do niego śmietanę, sok wyciśnięty z połowy cytryny, skórkę otartą z jednej cytryny oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Składniki dokładnie wymieszaj.
Następnie do sosu dodaj koper, cukier, szczyptę soli oraz pieprzu. Składniki ponownie wymieszaj.
Gotowy sos odstaw do lodówki na minimum godzinę.
Więcej informacji na temat sosu koperkowego do sałatki
Sos koperkowy do sałatki to doskonały pomysł na dodatek do sałatek. Dressing koperkowy do sałatki doskonale komponuje się z dodatkiem warzyw oraz mięs. Warto przygotować pyszną sałatkę warzywną z dodatkiem grillowanej piersi z kurczaka z wykorzystaniem sosu. Sprawdzony przepis na sos koperkowy do sałatki jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania stosu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jogurt naturalny, śmietanka kremowa, koper ogrodowy, czosnek, cukier, sól, pieprz, skórka z cytryny oraz sok z cytryny.
A jak zrobić sos koperkowy do sałatki? Koper umyj, osusz i posiekaj. Do miski przełóż jogurt, dodaj do niego śmietanę, sok wyciśnięty z połowy cytryny, skórkę otartą z jednej cytryny oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Składniki dokładnie wymieszaj. Następnie do sosu dodaj koper, cukier, szczyptę soli oraz pieprzu. Składniki ponownie wymieszaj. Gotowy sos odstaw do lodówki na minimum godzinę.
Jogurt naturalny jest produktem pochodzącym z fermentacji mleka. Jest on dobrym źródłem wapnia, który bierze udział w prawidłowej budowie naszych kości. Jogurty naturalne są też bogate w naturalne bakterie probiotyczne, które mają dobroczynny wpływ na nasze jelita. Niwelują wzdęcia, poprawią perystaltykę jelit, a także pomagają skolonizować jelita dobrym bakteriom z rodziny Lactobacillus, które są jednymi z najbardziej powszechnych bakterii probiotycznych.
Czosnek to produkt, który bogaty jest w składniki biologicznie aktywne. Dodatkowo w czosnku występują spore ilości składników mineralnych oraz witamin, do których możemy zaliczyć witaminę C, witaminę B1, witaminę B2, witaminę PP oraz prowitaminę A, potas, wapień, magnez, kobalt, chrom oraz nikiel.
Podsumowując: łatwy w przygotowaniu sos koperkowy świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Doskonale smakuje on z dodatkiem warzyw oraz mięs. Sos koperkowy jest dobry do spożycia dopiero po godzinie. Produkty niezbędne do jego wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w sosie koperkowym do sałatki
Lista alergenów dla sosu koperkowego do sałatki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny 2%
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze sosu koperkowego do sałatki
Sos koperkowy do sałatki to doskonała propozycja na zimny sos. Koper oraz czosnek wykorzystane do przygotowania sosu stanowią bogactwo cennych składników odżywczych. Sos możesz wykorzystać również jako dodatek do mięs.
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.