Przepis na sos grzybowy z mrożonych grzybów krok po kroku

Składniki dla 5 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz
To będzie niezbędne
patelnia duża, kuchenka

Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na oliwie.

Dodaj grzyby, śmietankę, szczyptę soli i 0,25 łyżeczki pieprzu.

Duś około 15 minut, mieszając od czasu do czasu.

Sosjerka z sosem grzybowym na biało-zielonej ściereczce.
sos grzybowy z mrożonych grzybów
Koszt przygotowania dania
13.51 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
238 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
15

Sos grzybowy z mrożonych grzybów - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o sosie grzybowym z mrożonych grzybów

Grzyby to popularne w Polsce składniki. Sezon na grzyby leśne zaczyna się w połowie lata i trwa jeszcze na początku jesieni. W tym czasie warto wybrać się do lasu i poszukać grzybów. Dzięki temu nie tylko będziesz mieć darmowe grzyby, ale także pospacerujesz i się wyciszysz, co także wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie, nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Jeżeli za dobrze nie znasz się na grzybach, to wspomóż się radą babci lub kogoś ze znajomych, ponieważ nie wszystkie grzyby, które możesz znaleźć, są jadalne. Przez długi czas grzyby uważano za bezwartościowy składnik, który dostarcza tylko energii i nie ma wpływu na zdrowie. Aktualnie wiemy, że jest inaczej. Grzyby są głównie źródłem białka i beta-glukanów, które wpływają na poprawę odporności. Zawierają także potas czy witaminy z grupy B. Najważniejszym powodem, dla którego jemy grzyby, jest ich smak i aromat. Sos grzybowy z mrożonych grzybów zrobiony jest z podgrzybków. Jest to pyszny kremowy dodatek do obiadu. Świetnie komponuje się z mięsami, szczególnie z dziczyzną, oraz z kaszami, na przykład z kaszą gryczaną. Dzięki temu zarówno kasza, jak i mięso stają się wilgotne i jest to dobry pomysł na w przekonaniu niejadków do jedzenia kaszy. Przepis na sos grzybowy z mrożonych grzybów jest też bardzo prosty, a sos wychodzi naprawdę smaczny. Grzyby mrożone zwykle są już pokrojone, dzięki czemu nie musisz ich wcześniej rozmrażać, żeby je pokroić. Na patelni zaczynamy od podsmażenia pokrojonej w kostkę lub półplasterki cebulę. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy grzyby i chwilę smażymy. Tak przygotowane grzyby zalewamy śmietanką, odrobiną bulionu i dodajemy przyprawy. Całość dusimy na wolnym ogniu, pod przykryciem, aż grzyby będą ugotowane. Zwykle nie trwa to długo, bo grzyby są podgotowane przed mrożeniem. W ten sposób uzyskujemy smaczny i kremowy sos. Można w nim udusić mięso, by przeszło smakiem sosu i podawać z kaszą lub makaronem. Do tego pamiętaj, aby dołączyć warzywa, albo w postaci surówki, albo gotowanych warzyw, np. gotowanego brokuła.

Sprawdź jak zrobić sos grzybowy z mrożonych grzybów.

Wartości odżywcze sosu grzybowego z mrożonych grzybów

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(170g)
Energia (kalorie)
140.04 kcal
238.07 kcal
Białko
2.30 g
3.91 g

Węglowodany w sosie grzybowym z mrożonych grzybów

Na 100g
Na porcję
(170g)
Węglowodany
4.50 g
7.64 g
Węglowodany przyswajalne
3.75 g
6.38 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.74 g
1.26 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(170g)
Tłuszcz
12.90 g
21.93 g
Tłuszcze nasycone
12.01 g
20.42 g
Tłuszcze nienasycone
0.89 g
1.51 g

Składniki mineralne w przepisie na sos grzybowy z mrożonych grzybów

Na 100g
Na porcję
(170g)
Sód
2.82 mg
4.79 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny sosu grzybowego z mrożonych grzybów 15
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w sosie grzybowym z mrożonych grzybów

Lista alergenów dla sosu grzybowego z mrożonych grzybów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Śmietanka kremowa 30%

Cena przygotowania sosu grzybowego z mrożonych grzybów

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mrożone grzyby leśne
200 g
25.00
Za 500.0 g
Liczba opakowań 1
10.00
Za 200 g
Cebula
105 g
1 sztuka
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.32
Za 105 g
Śmietanka kremowa 30%
200 g
3.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 1
3.00
Za 200 g
Oliwa z oliwek
5 ml
1 łyżka
20.00
Za 500.0 ml
Liczba opakowań 1
0.20
Za 5 ml
Koszt składników
51.00
Jak oceniasz przepis na sos grzybowy z mrożonych grzybów
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 99.1% osób