Sos gorgonzola
- Ser gorgonzola - 3 duże plastry (100 g)
- Śmietanka kremowa 30% - szklanka (250 g)
- Czosnek - pół ząbka (3 g)
Przepis na sos gorgonzola krok po kroku
Z sera usuń niejadalną skórkę i pokrój ser w kostkę.
Czosnek drobno posiekaj, dodaj do rondelka, zalej śmietanką.
Dodaj ser i podgrzewaj, cały czas mieszając aż się rozpuści.
Więcej informacji na temat sosu gorgonzola
Sos gorgonzola to jeden z najpopularniejszych i najczęściej przygotowywanych, wykorzystywanych do różnych dań sosów. Zdecydowanie warto znać przepis na sos gorgonzola i wiedzieć jak prosto i łatwo go przyrządzić. Sos śmietanowy z serem gorgonzola jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu, ma idealny, kremowy, intensywnie serowy smak, a co najważniejsze jest bardzo uniwersalny i sprawdzi się do wielu przeróżnych dań. Można go wykorzystać jako dodatek do mięsa, na przykład do kurczaka czy wieprzowiny, do warzyw, do makaronu, a także domowych nachosów. Sos z sera gorgonzola możesz przygotować w wersji pikantnej oraz tradycyjnej - łagodnej. Najczęściej nie dodaje się już do niego wielu przypraw ponieważ gorgonzola sama w sobie ma bardzo intensywny, charakterystyczny i niepowtarzalny smak. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos śmietanowy z serem gorgonzola, który będzie miał przepyszny smak i odpowiednią konsystencję jesteś w odpowiednim miejscu. Przedstawiamy przepis na sos gorgonzola, który z pewnością sprosta Twoim wymaganiom i zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Wbrew pozorom przygotowanie sosu gorgonzola nie jest skomplikowane i nie wymaga większych, zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Wymaga jedynie dwóch składników oraz małego garnka lub rondelka. Aby przygotować sos będziesz potrzebować oczywiście głównego składnika jakim jest ser gorgonzola oraz śmietanki. Jako dodatki najlepiej sprawdzi się świeży czosnek i drobno posiekana natka pietruszki. Jak zrobić sos gorgonzola? Wystarczy, że w garnku podgrzejesz śmietankę, dodasz starty na tarce o grubych oczkach ser gorgonzola pozbawiony niejadalnej skórki, przeciśnięty przez praskę lub drobno posiekany czosnek i cały czas mieszając, będziesz podgrzewać, aż do całkowitego rozpuszczenia sera. To wszystko co musisz zrobić, aby cieszyć się pysznym i wyjątkowym smakiem serowego sosu gorgonzola. Śmiało możesz go wykorzystywać do makaronów, mięs, a także jako dip do warzyw, czy nachosów.
Alergeny w sosie gorgonzola
Lista alergenów dla sosu gorgonzola przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gorgonzola
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze sosu gorgonzola
Sos gorgonzola jest bardzo kaloryczny i ciężkostrawny, dlatego, w dużych, częstych ilościach nie będzie wskazany dla osób odchudzających się oraz z problemami ze strony przewodu pokarmowego (refluks, zgaga).
Energia i białka
(35g)
Węglowodany
(35g)
Tłuszcze
(35g)
Składniki mineralne
(35g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.