Sos do klusek śląskich
- Mąka pszenna typ 500 - 7 płaskich łyżek stołowych (70 g)
- Masło (80 g)
- Marchewka - 1 średnia sztuka (120 g)
- Seler korzeniowy - 1 mała sztuka (100 g)
- Pietruszka (100 g)
- Bulion drobiowy - niepełne 2 szklanki (400 g)
Przepis na sos do klusek śląskich krok po kroku
Marchew, seler i pietruszkę obierz ze skórki.
Pokrój na mniejsze kawałki i umieść w garnku.
Wlej bulion drobiowy i gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut.
Dopraw solą i pieprzem.
Zblenduj na gładką masę.
Na patelni rozpuść masło.
Dodaj do niego mąkę i wymieszaj.
Wlej kilka chochli zblendowanego bulionu i wymieszaj dokładnie.
Wlej resztę bulionu.
Gotuj na wolnym ogniu, cały czas mieszając.
Sos powinien nieco zgęstnieć.
-
Kluski śląskie
-
Kluski z makiem
-
Kluseczki francuskie
-
Kluski śląskie z sosem
-
Kluski śląskie z mięsem
-
Kluski śląskie Thermomix
-
Kluski z tartych ziemniaków
-
Kluski śląskie z gulaszem
-
Kluski ze śliwkami
-
Szare kluski śląskie
-
Kluski ziemniaczane z mięsem
-
Kluski z mięsem z rosołu
-
Kluski drożdżowe
-
Kluski leniwe z bułką tartą
-
Gumiklyjzy
-
Kluski śląskie
Więcej informacji na temat sosu do klusek śląskich
Sos do klusek śląskich to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek od potrawy. Prosty przepis na pyszny sos jest idealny także jako dodatek do wielu innych potraw. Domowy sos na bazie zasmażki będzie doskonałym dodatkiem do kopytek, klusek czy pierogów. Przepis na sos do klusek śląskich jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia sosu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, masło, marchew, seler, pietruszka, bulion drobiowy, koper, sól, pieprz.
Jak zrobić sos do klusek śląskich? Marchew, seler i pietruszkę obierz ze skórki. Pokrój na mniejsze kawałki i umieść w garnku. Wlej bulion drobiowy i gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut. Dopraw solą i pieprzem. Zblenduj na gładką masę. Na patelni rozpuść masło. Dodaj do niego mąkę i wymieszaj. Wlej kilka chochli zblendowanego bulionu i wymieszaj dokładnie. Wlej resztę bulionu. Gotuj na wolnym ogniu, cały czas mieszając. Sos powinien nieco zgęstnieć.
Seler jest jednym z najdłużej uprawianych warzyw na świecie. Jest on bardzo nisko kaloryczny. Zawiera bardzo duże ilości witaminy C, sporo witamin z grupy B oraz witaminę E. Witamina C ma właściwości wzmacniające odporność, jest naturalnym przeciwutleniaczem, wzmacnia także naczynia krwionośne. Witamina E zwana witaminą młodości. Znaleźć możemy ją tylko w warzywach, jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę. Witamina E ponadto pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu frakcji LDL oraz wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego. Związki zawarte w selerze mają działanie moczopędne i łagodzące skurcze. Marchew jest bogata w błonnik pokarmowy, zawiera beta — karoten, luteinę, zeaksantynę oraz likopen. Wszystkie te składniki odżywcze mają bardzo istotny wpływ na narząd wzroku, usprawniają jego pracę oraz zapobiegają zwyrodnieniom plamki żółtej. Prowitamina A (beta-karoten) wykazuje działanie antynowotworowe.
Podsumowując szybki do zrobienia sos jest idealny do klusek śląskich. Prosty przepis przygotujesz bez większego problemu. Smaczny domowy sos wzbogaci smak Twojej potrawy. Sos jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.
Alergeny w sosie do klusek śląskich
Lista alergenów dla sosu do klusek śląskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze sosu do klusek śląskich
Sos do klusek śląskich to bardzo dobre źródło naturalnego błonnika pokarmowego. Sos zawiera dużą ilość składników mineralnych oraz witamin. Sos zawiera niedużą ilość kalorii i świetnie sprawdzi się na diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.