Sos do kaczki
- Jagody (125 g)
- Wino białe wytrawne (125 ml)
- Miód (25 g)
Przepis na sos do kaczki krok po kroku
Jeśli obsmażasz kaczkę na patelni, to użyj tej samej patelni.
Wlej wino na patelnię i podsmażaj, zeskrobując pozostałości po kaczce.
Gdy zacznie wrzeć dodaj jagody i gotuj, aż owoce się rozpadną.
Dodaj miód, goździki, imbir, gałkę muszkatołową i pieprz.
Chwilę gotuj i przetrzyj całość przez sitko.
Gotowym sosem polej piersi z kaczki.
Więcej informacji na temat sosu do kaczki
Pyszny sos do kaczki ma jedno, najważniejsze zadanie- ma wzbogacić mięso o dodatkowy aromat. Idealnie sprawdzi się na danie świąteczne.
Kaczka zaliczana jest do mięs tłustych, ponieważ w 100 g ze skórką mamy około 200 kcal, a bez skóry już tylko 132 kcal. To także dobre źródło białka, fosforu, żelaza, potasu i witamin z grupy B.
W dawnych czasach mięso z kaczki dużo częściej było spożywane. Choć teraz nie jest już tak popularne, to często właśnie na Święta na polskich stołach ląduje kaczka w całości lub w formie obsmażonych i pieczonych piersi. Do tak przygotowanego mięsa, konieczny jest dobry, domowy sos, który dodatkowo podkręci smak kaczki.
Dlatego też sprawdź jak zrobić sos do kaczki, którego ciemny kolor dodatkowo upiększy talerz. Jeśli obsmażasz kaczkę na patelni, to użyj tej samej patelni. Wlej wino na patelnię i podsmażaj, zeskrobując pozostałości po kaczce. Gdy zacznie wrzeć, dodaj jagody i gotuj, aż owoce się rozpadną. Dodaj miód, goździki, imbir, gałkę muszkatołową i pieprz. Chwilę gotuj i przetrzyj całość przez sitko, by pozbyć się ziarenek i skórek. Gotowym sosem polej upieczone piersi z kaczki. Sami widzicie, że przepis na sos do kaczki jest szybki w wykonaniu. Tak przygotowane mięso świetnie pasuje do ziemniaków ugotowanych lub pieczonych. Jeśli potrzebny Ci tradycyjny pomysł na obiad to taki sos możecie również wykorzystać do gęsi lub indyka. Owocowy, słodki sos jest najlepszy do mięs pieczonych. Dzięki temu powstaje połączenie słonego i słodkiego smaku, co daje największą satysfakcję dla prawdziwych smakoszy.
Jagody to małe, ciemnofioletowe, okrągłe owoce. Rosną głównie w lasach i są niezwykle smaczne. Oprócz tego mają wiele wartości odżywczych. Doceniane są przede wszystkim za ich właściwości lecznice w przypadku biegunki. Sok z owoców jagody zawiera dużą ilość garbników, które neutralizują szkodliwe działanie produktów, które wywołały biegunkę. Tym samym, zwalniając pracę jelit. Jagody doceniane są również za dużą zawartość witaminy A, która ma pozytywne działanie na wzrok – zmniejszając ryzyko zaćmy.
Alergeny w sosie do kaczki
Lista alergenów dla sosu do kaczki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
W przepisie na sos do kaczki nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- miód
Wartości odżywcze sosu do kaczki
Mięso z kaczki to dobre źródło białka, fosforu, żelaza, potasu i witamin z grupy B.
Energia i białka
(275g)
Węglowodany
(275g)
Tłuszcze
(275g)
Witaminy
(275g)
Składniki mineralne
(275g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.