Sos do carpaccio z buraka
- Oliwa z oliwek (45 ml)
- Ocet balsamiczny (15 ml)
- Natka pietruszki (15 g)
- Szczypiorek (15 g)
Przepis na sos do carpaccio z buraka krok po kroku
Szczypiorek i natkę drobno posiekaj.
Oliwę i ocet zmieszaj rózgą w małej miseczce.
Do sosu dodaj zioła, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj.
Gotowym sosem polej carpaccio.
-
Carpaccio z buraków
-
Carpaccio z buraka z fetą
-
Carpaccio z buraka z fetą i rukolą
-
Carpaccio z buraka z sosem musztardowo miodowym
-
Carpaccio z buraka gotowanego
-
Carpaccio z buraka z kozim serem
-
Klasyczne carpaccio
-
Carpaccio z buraka z sosem balsamicznym
-
Carpaccio z buraka z fetą i orzechami
-
Carpaccio z buraka z mozzarellą
-
Carpaccio z buraka
Więcej informacji na temat sosu do carpaccio z buraka
Sos do carpaccio z buraka jest niezwykle smaczny, a przy okazji prosty w przygotowaniu. Całość wspaniale komponuje się nie tylko z burakiem, ale także innymi warzywami. Carpaccio to przepyszna przystawka, którą można robić zarówno z mięsa, jak i w pełni wege wersji. Jedną z lepszych opcji jest właśnie to z buraka, która nie tylko dobrze smakuje, ale jest też bardzo zdrowa. Najważniejszą częścią carpaccio, tak jak każdej innej sałatki jest odpowiedni sos. A jak zrobić taki, który będzie naprawdę pyszny i przy okazji ciekawy? Przekonasz się właśnie z tym przepisem. Choć dobrze znany, bardzo często jego wersja odbiega od tej klasycznej, która robiona jest na bazie tylko 2 lub trzech składników. Ten sos jest tak dobry, że podkręci smak każdej, nawet nudnej sałatki, w tym właśnie carpaccio. Idealnie współgra z orzechowym smakiem rukoli i buraków, jednak można go używać do wszystkich gatunków warzyw, ale też mięsnych przystawek.
Przepis na sos do carpaccio z buraka to pomysł na najlepszy domowy dressing. Jest tak smaczny, że ciężko jest przejść obok niego obojętnie. Spokojnie, nie musisz posiadać długiego kulinarnego doświadczenia, by sobie z nim poradzić. Przyda się za to odrobina cierpliwości. Połączenie szczypiorku, tymianku i natki pietruszki z miodem sprawia, że wszystko smakuje wprost wybornie. Dodatkowo zioła te ze względu na dużą ilość antyoksydantów i witaminy C świetnie współgrają ze zdrowymi buraczkami.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos do carpaccio z buraka, który będzie smaczny, a przy okazji w pełni domowy, to ten przepis sprawdzi się idealnie. To doskonały pomysł na dodatek, który odmieni nawet najsmutniejsze warzywa. Carpaccio to idealna przekąska na szybko, ale żeby nie była nudna, musi być polana właściwym sosem. Ten z przepisu taki właśnie jest. I choć prosty, zupełnie nie jest banalny. Ze względu na obecność tylko kilku składników jest bardziej uniwersalny. Świetnie sprawdzi się nie tylko w carpaccio, ale też jako dodatek do sałaty. Najlepiej przygotować go zaraz przed podaniem, bo gdy będzie czekał zbyt długo, rozwarstwi się i nie będzie wyglądał zbyt estetycznie, przez co po raz kolejny trzeba go będzie dobrze wymieszać, co będzie tylko dodatkową pracą.
Alergeny w sosie do carpaccio z buraka
Lista alergenów dla sosu do carpaccio z buraka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sos do carpaccio z buraka
Wartości odżywcze sosu do carpaccio z buraka
To opcja zdrowa, jednak dobrze połączyć ją ze świeżymi warzywami.
Energia i białka
(45g)
Węglowodany
(45g)
Tłuszcze
(45g)
Witaminy
(45g)
Składniki mineralne
(45g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.