Sos czekoladowy
- Czekolada gorzka - 1 tabliczka (100 g)
- Mleko 2% - 8 łyżek (80 ml)
- Masło - 1 łyżeczka (5 g)
- Ksylitol (cukier brzozowy) - 1 łyżka (10 g)
Przepis na sos czekoladowy krok po kroku
Czekoladę roztop w kąpieli wodnej z dodatkiem mleka, masła i ksylitolu, dokładnie mieszając.
-
Blok czekoladowy
-
Ciastka owsiane
-
Ciasto czekoladowe
-
Muffinki czekoladowe
-
Tort czekoladowy
-
Bajaderki
-
Biszkopt czekoladowy
-
Ciastka czekoladowe
-
Muffinki z czekoladą
-
Semifredo
-
Mus czekoladowy
-
Sernik z białą czekoladą
-
Mazurek czekoladowy
-
Ciasto czekoladowe z wiśniami
-
Pralinki
-
Szyszka z ryżu preparowanego
-
Polewa z białej czekolady
-
Fondant czekoladowy
-
Deser czekoladowy
Więcej informacji na temat sosu czekoladowego
Sos czekoladowy to zdecydowanie przepis, który warto znać. Pokochają go wszyscy miłośnicy czekolady. Główne zalety sosu czekoladowego to to, że niezwykle prosty i szybki w przygotowaniu, ma idealny, kremowy, kakaowy smak, a co najważniejsze jest bardzo uniwersalny i sprawdzi się do wielu przeróżnych dań. Najczęściej wykorzystywany jest posiłków podawanych na słodko. Sos z czekolady sprawdzi się do placuszków, na przykład bananowych, dyniowych, czy twarogowych, do naleśników, amerykańskich, puszystych pankejków, gofrów, czy owsianek. Można go wykorzystać jako polewa do lodów owocowych, śmietankowych lub waniliowych, a także do ciasta. Sos czekoladowy sprawdzi się również jako syrop do kawy - smak kakao idealnie komponuje się ze smakiem palonej kawy. Sos z czekolady można przygotować w wielu wariantach. Jeśli preferujesz słodki smak możesz wykorzystać czekoladę mleczną i dodać więcej cukru, a najlepiej słodzika - ksylitolu lub erytrytolu. Możesz go przygotować również z ciemnej, gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości miazgi kakaowej, jeśli taki smak bardziej Ci odpowiada. Ciekawy dodatkiem do sosu czekoladowego jest papryczka chilli, dla wszystkich których lubią oryginalne, nieoczywiste połączenia smakowe. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos czekoladowy, który będzie miał przepyszny smak i odpowiednią konsystencję jesteś w odpowiednim miejscu. Przedstawiamy przepis na sos czekoladowy, który z pewnością sprosta Twoim wymaganiom i zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Wbrew pozorom przygotowanie sosu z czekolady nie jest skomplikowane i nie wymaga większych, zaawansowanych umiejętności kulinarnych. Sos czekoladowy możesz przygotować z mlecznej, gorzkiej lub deserowej czekolady ze śmietaną lub mlekiem. Możesz dodać również mleczko kokosowe. Samodzielnie przygotowany sos czekoladowy będzie dużo zdrowszy i mniej kaloryczny niż gotowe sosy czekoladowe, które możesz znaleźć w sklepach. Będzie miał również bardziej kremowy, naturalny, czekoladowy smak.
Alergeny w sosie czekoladowym
Lista alergenów dla sosu czekoladowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
Wartości odżywcze sosu czekoladowego
Sos czekoladowy jest dość kaloryczny, dlatego najlepiej wybierać gorzką czekoladę o możliwie najmniejszej zawartości cukru, wykorzystać mleko zamiast śmietany i zamienić cukier na ksylitol.
Energia i białka
(20g)
Węglowodany
(20g)
Tłuszcze
(20g)
Witaminy
(20g)
Składniki mineralne
(20g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.