Przepis na sos cytrynowy do łososia krok po kroku

Składniki dla 2 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
To będzie niezbędne
kuchenka, garnek

Masło rozpuść w rondelku.

Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę.

Wlej sok z cytryny, sos cały czas podgrzewaj i mieszaj.

Stopniowo dolewaj śmietankę, wciąż mieszając.

Tak przygotowanym sosem polej łososia.

Często zadawane pytania

sos cytrynowy do łososia
Sos cytrynowy do łososia
Koszt przygotowania dania
5.35 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
420 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
40

Sos cytrynowy do łososia - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o sosie cytrynowym do łososia

Ryby to idealny pomysł na zdrowy obiad pełen witamin, a co najważniejsze kwasów omega 3, które Polacy spożywają w bardzo niewielkich ilościach.

Średnie spożycie ryb w Polsce niestety wciąż jest niskie i wynosi tylko około 12 kg/rok na osobę. Polacy najczęściej sięgają po mintaja, śledzie i makrelę. Są to zdecydowanie najtańsze gatunki ryb, często zapominamy o dorszu, łososiu lub halibucie, które charakteryzują się wysoką zawartością kwasów omega 3 w swoim składzie.

Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, każdy z nas powinien spożywać 250 g ryb dwa razy w tygodniu lub suplementować kwasy omega 3, szczególnie chodzi tutaj o kwasy, które należą do tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – EPA, DHA. Nasz organizm nie jest w stanie ich syntetyzować samodzielnie, dlatego tak ważna jest podaż w żywności. Kwasy te działają przeciwzapalnie, zmniejszają ryzyko chorób sercowo- naczyniowych, które są główną przyczyną śmierci na Świecie.

Dlatego szczególnie zachęcam do włączenia ryb do swojego codziennego jadłospisu, wyjdzie to nam tylko na dobre.

Dzisiaj przedstawię Wam przepis na sos cytrynowy do łososia, który idealnie pasuje do każdego rodzaju ryb. Wystarczy, że masło rozpuścisz w rondelku, po chwili dodasz czosnek przeciśnięty przez praskę, pamiętaj o tym to bardzo ważne, ponieważ dopiero wtedy wydobywa się z niego niesamowity aromat. Następnie wlej sok z cytryny, cały czas podgrzewaj na niewielkim ogniu i mieszaj tak, aby sos się nie przypalił, a jedynie zrobił się delikatnie kremowy. Na samym końcu dodawaj stopniowo śmietankę, po chwili nasz pyszny sos cytrynowy do łososia jest gotowy. Wykorzystaj go do grillowanej ryby lub pieczonej w piecu. Pamiętaj, że ryby są niezwykle zdrowe, jednak istotne jest też to, jak je przygotujesz. Postaw na pieczenie w foli, w rękawie lub grillowaniu bez tłuszczu, nie polecam smażenia na głębokim tłuszczu lb obsmażania na patelni. Skoro już znasz mój szybki i łatwy przepis i wiesz jak zrobić sos cytrynowy do łososia. Przygotuj ten prosty, a zarazem najlepszy obiad, będzie to dobry pomysł na posiłek dla całej Twojej rodziny.

Wartości odżywcze sosu cytrynowego do łososia

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(150g)
Energia (kalorie)
280.53 kcal
420.79 kcal
Białko
1.72 g
2.58 g

Węglowodany w sosie cytrynowym do łososia

Na 100g
Na porcję
(150g)
Węglowodany
5.30 g
7.96 g
Węglowodany przyswajalne
5.11 g
7.67 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.19 g
0.28 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(150g)
Tłuszcz
28.68 g
43.03 g
Tłuszcze nasycone
24.49 g
36.74 g
Tłuszcze nienasycone
4.19 g
6.29 g

Składniki mineralne w przepisie na sos cytrynowy do łososia

Na 100g
Na porcję
(150g)
Sód
2.91 mg
4.37 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny sosu cytrynowego do łososia 40
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w sosie cytrynowym do łososia

Lista alergenów dla sosu cytrynowego do łososia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Masło
    • Śmietanka kremowa 30%

Cena przygotowania sosu cytrynowego do łososia

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Masło
30 g
3 łyżki
5.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 1
0.75
Za 30 g
Sok z cytryny
50 ml
1/2 sztuki
1.00
Za 20.0 ml
Liczba opakowań 3
2.50
Za 50 ml
Czosnek
10 g
1 ząbek
3.00
Za 50.0 g
Liczba opakowań 1
0.60
Za 10 g
Śmietanka kremowa 30%
100 g
1/2 opakowania
3.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 1
1.50
Za 100 g
Koszt składników
14.00
Jak oceniasz przepis na sos cytrynowy do łososia
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób