Sos cytrynowy
- Czosnek - 3 ząbki czosnku (15 g)
- Cytryna - 1 sztuka (90 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (6 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 9 łyżek (90 g)
- Masło klarowane - 3 łyżeczki (24 g)
- Kolendra świeża - 2 gałązki (2 g)
Przepis na sos cytrynowy krok po kroku
Cytrynę sparz wrzątkiem, a następnie otrzyj ją ze skórki i wyciśnij z niej sok.
Kolendrę posiekaj.
Do garnka wlej sok z cytryny i podgrzej go. Następnie dodaj masło. Często mieszaj, aż masło się roztopi. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, cukier i skórkę z cytryny. Po 1-2 min zmniejsz moc kuchenki i wlej śmietanę. Gotuj ok. 3 min. Dodaj kolendrę oraz sól i świeżo mielony pieprz do smaku. Po 1 minucie ściągnij garnek z palnika.
Gdy sos trochę ostygnie, zblenduj go i przelej do miseczki lub sosjerki.
Więcej informacji na temat sosu cytrynowego
Sos cytrynowy najczęściej stosowany jest do ryby smażonej, gotowane lub z grilla. Będzie pasować zarówno do łososia, jak i dorsza czy innej ryby, ale jeśli lubisz cytrynowe aromaty, to tak naprawdę można go podać także do np. polędwiczki oraz krewetek.
Jak zrobić sos cytrynowy? Przede wszystkim należy zacząć od przygotowania cytryny. Trzeba ją sparzyć wrzątkiem. Warto ją także dobrze wyszorować. Później należy otrzeć ją ze skórki i wycisnąć z niej sok. Otrzymany sok trzeba podgrzać i dodać do niego masło. Gdy się roztopi, możesz dodać czosnek, skórkę z cytryny i cukier, a potem wlać śmietanę. Całość powinna się chwilę gotować, a potem możesz doprawić sos przyprawami i ziołami. Przed podaniem sos należy zblendować.
Ten przepis na sos cytrynowy możesz zmodyfikować, aby dopasować sos do swoich preferencji smakowych. Możesz pokusić się na lekki sos cytrynowy bez śmietany. Świeżo wyciśnięty sok z cytryny możesz połączyć z sosem sojowym lub rybnym, a potem dodać do niego przeciśnięty przez praskę czosnek oraz nieco posiekanej bazylii. Jest to pomysł na sos przygotowywany bez obróbki termicznej.
Sos cytrynowy możesz też przygotować z jajkami. Ten sos będzie bardziej kremowy. Potrzebne będą żółtka oraz otarta skórka z cytryny. Ten sos trzeba już przygotować na patelni. Istotne jest to, aby rozgrzać sok z cytryny, a potem dodać do niego inne składniki. Jeżeli nie chcesz dodawać jajek do tego sosu, to do rozgrzanego soku z cytryny dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną papryczkę chili i skórkę z cytryny. Po chwili dodaj masło i wymieszaj, aż do jego rozpuszczenia, a potem dopraw całość bazylią, solą, białym pieprzem oraz papryką mieloną.
Sos możesz zrobić taką z cebulką. Należy ją zeszklić na maśle, a potem dodać do niej sok z cytryny, skórkę z cytryny i nieco cukru. Po ok. 5 minutach smażenia można przelać wszystko do miski blendera i zmiksować na gładką masę.
Ten fit sos cytrynowa tak naprawdę można przygotować na wiele sposobów z różnymi dodatkami. Pasuje zarówno do ryby, jak i mięsnych potraw. Sos cytrynowy można podać na zimno lub gdy jest lekko ciepły.
Alergeny w sosie cytrynowym
Lista alergenów dla sosu cytrynowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło klarowane
Wartości odżywcze sosu cytrynowego
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.