Sos cebulowy
- Cebula (400 g)
- Bulion wołowy (300 ml)
- Olej rzepakowy (20 ml)
Przepis na sos cebulowy krok po kroku
Cebulę pokrój w pióra.
Na dno garnka wlej olej, podsmaż cebulę. Dodaj bulion. Dopraw solą. Duś na wolnym ogniu 3 godziny.
Gotowy sos możesz przechowywać w lodówce do 2 tygodni.
Więcej informacji na temat sosu cebulowego
Sos cebulowy to świetny pomysł na uniwersalny dodatek do wielu dań w tym świetnie komponuje się jako dodatek do mięsa. Sos jest aromatyczny i ma szerokie zastosowanie. Przepis na sos cebulowy jest bardzo prosty, nie potrzebujesz więc dużego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Do przygotowania tego pysznego sosu potrzebujesz następujących produktów spożywczych: cebula, bulion wołowy, sól, liść laurowy, ziele angielskie.
Jak zrobić sos cebulowy? Na początek cebulę pokrój w pióra. Do garnka wlej olej. Zeszklij cebulę, zalej bulionem, dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Duś na małym ogniu przez 3 godziny. Sos możesz zaciągnąć śmietaną, będzie bardziej kremowy z smaku. Gotowy sos możesz przelać do słoika i przechowywać w lodówce do 2 tygodni.
Cebula od setek lat jest ceniona za swoje właściwości prozdrowotne. Ciekawostką jest iż cebula w kulturze starożytnego Egiptu była uważana za symbol życia wiecznego. Starożytni Egipcjanie umieszczali ją w mumiach. Przechodząc do właściwości zdrowotnych cebuli jest ona źródłem witaminy C oraz substancji o działaniu bakteriobójczym. Dzięki zawartości witaminy C cebula była niegdyś cenionym lekarstwem na szkorbut, zabierano ją jako część ekwipunku na wyprawy żeglarskie. Zawarte w niej substancje bakteriobójcze do dziś wykorzystywane są w leczeniu przeziębienia i zapaleniach gardła. Cebula jest także znana z zawartości kwercetyny, która jest silnym przeciwutleniaczem i może obniżać prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Cebula zawiera także spore ilości potasu, który reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi. Cebuli nie powinny spożywać osoby z chorobami układu pokarmowego, niewydolnością nerek i chorobami wątroby.
Podsumowując sos cebulowy to uniwersalny sos, może być dodatkiem do pieczeni, do pierogów, świetnie komponuje się z mięsem. Prosty sos najlepiej smakuje na ciepło. Przygotowując go ze śmietaną uzyskasz treściwszy kremowy sos. Cebulowy sos może być także dodatkiem do klusek różnego rodzaju. Koniecznie podaj sos jako dodatek do dań podczas rodzinnych obiadów.
Alergeny w sosie cebulowym
Lista alergenów dla sosu cebulowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion wołowy
Wartości odżywcze sosu cebulowego
Sos cebulowy to domowej roboty zamiennik dla gotowego sosu z proszku. Sos idealnie podkreśla smak dań mięsnych i warzywnych. Podawaj z dodatkiem jogurtu naturalnego zamiast śmietany, zmniejszysz kaloryczność sosu.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.