Przepis na sos brokułowy krok po kroku

Składniki dla 4 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, czosnek
To będzie niezbędne
kuchenka, garnek

Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę.

Czosnek przeciśnij przez praskę.

Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.

Brokuł pokrój w kostkę.

Dodaj na patelnię i podsmaż.

Wlej śmietanę kremówkę i gotuj na wolnym ogniu przez 4-5 minut.

Dopraw solą i pieprzem.

Zetrzyj parmezan i dodaj do sosu.

Gotowy sos podawaj z dodatkiem makaronu.

Sos brokułowy podany z dodatkiem makaronu na białym talerzu.
Sos brokułowy
Koszt przygotowania dania
15.33 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
344 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
27

Sos brokułowy - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
 • Od autora
 • Wartości odżywcze
 • Alergie
 • Koszt potrawy

Więcej o sosie brokułowym

Sos brokułowy to bardzo dobry pomysł na pyszny kremowy sos do mięsa lub do makaronu. Szybki i łatwy do zrobienia sos może być dodatkiem do wielu dań. Sos brokułowy przygotować można w wersji gładkiego puree lub z większymi kawałkami warzywa. Przepis na sos brokułowy jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia sosu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: brokuł, cebula, czosnek, śmietana kremówka, parmezan, sól, pieprz, masło klarowane.

Jak zrobić sos brokułowy? Cebulę obierz z łupiny i posiekaj w drobną kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Brokuł pokrój w kostkę. Dodaj na patelnię i podsmaż. Wlej śmietanę kremówkę i gotuj na wolnym ogniu przez 4-5 minut. Dopraw solą i pieprzem. Zetrzyj parmezan i dodaj do sosu.

Brokuł jest warzywem zawierającym dużo witaminy C będącej naturalnym przeciwutleniaczem. Witamina C chroni nas także przed przeziębieniem. Zawiera dużo błonnika pokarmowego regulującego pracę jelit oraz zapobiegającemu zaparciom. Błonnik pomaga ponadto obniżać poziom glukozy w naszej krwi oraz regulować stężenie cholesterolu. Zawartość błonnika w warzywach pozwala zachować sytość na dłużej. Brokuły są także cenione za działanie antynowotworowe. Parmezan jest serem Włoskiego pochodzenia. Należy do produktów z mleka krowiego. Dojrzewa przez minimum 12 miesięcy, dlatego jego cena jest wysoka. Parmezan ma charakterystyczny ostry smak i jest świetnym dodatkiem do makaronów, pizzy i sałatek. Parmezan jest serem o dużej zawartości cholesterolu, dlatego nie powinny w dużych ilościach spożywać go osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Podsumowując pyszny sos to idealny dodatek do jajek. Prosty przepis przygotujesz bez większego problemu. Łatwy sos będzie idealnym dodatkiem do pieczonych warzyw lub grillowanego mięsa. Sos jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Sos można dodać także do zapiekanek z piekarnika.

Wartości odżywcze sosu brokułowego

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(200g)
Energia (kalorie)
172.44 kcal
344.88 kcal
Białko
4.22 g
8.44 g

Węglowodany w sosie brokułowym

Na 100g
Na porcję
(200g)
Węglowodany
5.54 g
11.08 g
Węglowodany przyswajalne
4.28 g
8.56 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
1.26 g
2.52 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(200g)
Tłuszcz
15.09 g
30.19 g
Tłuszcze nasycone
13.74 g
27.47 g
Tłuszcze nienasycone
1.36 g
2.71 g

Składniki mineralne w przepisie na sos brokułowy

Na 100g
Na porcję
(200g)
Sód
84.82 mg
169.63 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny sosu brokułowego 27
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w sosie brokułowym

Lista alergenów dla sosu brokułowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • Śmietanka kremowa 30%
  • Ser parmezan
  • Masło klarowane

Cena przygotowania sosu brokułowego

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Brokuły
300 g
1 średnia sztuka
5.00
Za 500,0 g
Liczba opakowań 1
3.00
Za 300 g
Cebula
150 g
2 małe sztuki
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.45
Za 150 g
Śmietanka kremowa 30%
300 g
3.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 2
4.50
Za 300 g
Ser parmezan
50 g
6.50
Za 50,0 g
Liczba opakowań 1
6.50
Za 50 g
Masło klarowane
20 g
11.00
Za 250,0 g
Liczba opakowań 1
0.88
Za 20 g
Koszt składników
31.50
Jak oceniasz przepis na sos brokułowy
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100,0% osób