Sos bazyliowy
- Bazylia świeża - 1 doniczka (25 g)
- Oliwa z oliwek - 10 łyżek (150 ml)
- Ocet balsamiczny - 3 łyżki (45 ml)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Cytryna - 1/2 szt (40 g)
Przepis na sos bazyliowy krok po kroku
Bazylię opłucz i włóż do blendera razem z czosnkiem, oliwą i octem.
Wszystko zmiksuj razem na gładką masę.
Z połówki cytryny wyciśnij sok i dodaj go do reszty składników.
Całość dopraw solą i pieprzem do smaku i dokładnie wymieszaj.
Gotowy sos przełóż do szklanego słoiczka.
Więcej informacji na temat sosu bazyliowego
Sos bazyliowy jest wspaniałym i niezwykle kremowym dodatkiem do potraw. Smakuje bardzo intensywnie. Ma wspaniały aromat, który przywodzi na myśl letnie danie. To sos, który najbardziej przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom włoskiej kuchni. Jest niesamowicie lekki i orzeźwiający, to za sprawą pysznej świeżej bazylii i soku z cytryny.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos bazyliowy, który będzie nie tylko smaczny, ale również szybki to ten na pewno przypadnie ci do gustu. Robi się go w ekspresowym tempie, a do jego wykonania wystarczy tylko kilka produktów, najlepiej jak najświeższych. Ten prosty przepis na sos bazyliowy pozwala ci stworzyć w swojej własnej kuchni przepyszny sos, jak z prawdziwej włoskiej restauracji.
Ten sos robiony jest na oliwie, to dzięki niej zawdzięcza swój wspaniały smak. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, to dlatego tak ważne jest, by sos w niego obfitował, by smakował jak najlepiej. Dobrej jakości oliwa z oliwek sprawia, że sos ma lekki, choć naprawdę wspaniały smak. Oliwę można zastąpić również innym olejem, jednak to sprawi, że całość straci swój charakterystyczny smak.
Choć to sos pasuje również do innych dań. Można używać go do kanapek, jako pyszne smarowidło, które podkręci ich smak, a także do sałatki. Znajdzie swoje zastosowanie również jako sos do pizzy. Świetnie sprawdzi się także z różnego rodzaju makaronami, gdyż wspaniale łączy się z ich smakiem. Można go dodawać do pieczonych ryb i mięs. Jest tak uniwersalny, że sprawdzi się niemal w każdej postaci.
Z tego przepisu można również wyczarować sos bazyliowy na jogurcie. Wystarczy dodać do całości kilka łyżek gęstego, jogurtu naturalnego. W takiej wersji będzie idealnym dodatkiem do naleśników czy zapiekanek. Jogurt dostarczy mu też większej ilości białka.
Ten przepis pozwala w naprawdę łatwy sposób przygotować wspaniały sos, który komponuje się z wieloma potrawami. Choć jest niezwykle prosty, smakuje wybornie i podkręca smak każdego dania, do którego jest dodany. To świetny przepis dla wszystkich, którzy kochają proste rozwiązania.
Alergeny w sosie bazyliowym
Lista alergenów dla sosu bazyliowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sos bazyliowy
Wartości odżywcze sosu bazyliowego
To zdrowy i wartościowy dodatek do dań głównych.
Energia i białka
(69g)
Węglowodany
(69g)
Tłuszcze
(69g)
Witaminy
(69g)
Składniki mineralne
(69g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.