Sos arabski
- Majonez (100 g)
- Ketchup - pikantny (100 g)
Przepis na sos arabski krok po kroku
W miseczce umieść majonez i ketchup.
Dodaj szczyptę ostrej papryki, pieprzu, soli i bazylii.
Dokładnie wymieszaj.
Więcej informacji na temat sosu arabskiego
Sos arabski jest bardzo prosty w wykonaniu. Potrzebujesz tylko majonezu, ostrego ketchupu i kilku przypraw. Świetnie sprawdzi się do mięs i sałatek.
Aby wykonać prosty przepis na sos arabski wymieszaj majonez i ostry ketchup w miseczce. Następnie dodaj ostrą paprykę, bazylię, sól i pieprz. Już wiecie, jak zrobić sos arabski. Mogę się założyć, że wszystkie składniki znajdziecie w swojej kuchni. Taki domowy pomysł na pikantny sos sprawdzi się do smażonych lub pieczonych mięs. Warto je wzbogacić przyprawą gyros, co nada jeszcze bardziej orientalnego charakteru całemu daniu. Jest najlepszy do warzywnych frytek, burgerów czy kebabów. W każdym wydaniu jest naprawdę smaczny.
Majonez jest takim dodatkiem, który podnosi walory smakowe dań. Głównie przez obecność tłuszczu (oleju), który jest nośnikiem smaku. W Polsce wykorzystujemy go głównie do sałatek czy gotowanych jajek, ale świetnie smakuje również jako sos do frytek czy zamiennik masła na kanapce.
Dobry majonez w 70-80% składa się z tłuszczu. Do przygotowania można wykorzystać oliwę z oliwek lub inny olej roślinny. 6-10% powinny stanowić jajka. Tutaj w zależności od przepisu używa się całego, surowego jajka, surowego żółtka lub gotowanego żółtka. W produkcji przemysłowej wykorzystuje się jajka w proszku. Ostrości majonezowi nadaje sok z cytryny lub ocet winny, a także sól i pieprz.
Ketchup to sos pomidorowy, który podaje się na zimno, choć do jego przygotowania potrzebne jest ugotowanie składników. Ten najbardziej popularny sos na świecie jako pierwsi przygotowali Chińczycy do dań z ryby. Z tego też języka powstała jego nazwa, która dosłownie brzmi „zaprawa do ryby”. Pod koniec XVII wieku ketchup pojawił się Anglii, a w 1876 roku dotarł do Stanów Zjednoczonych. Wówczas też jego smak został bardziej dopasowany do kubków smakowych Amerykanów przez Henry’ego Heinza. To nazwisko na pewno brzmi dla Was znajomo.
Alergeny w sosie arabskim
Lista alergenów dla sosu arabskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
Wartości odżywcze sosu arabskiego
Sosy mają za zadanie wzbogacić smak dań.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.