Sos andaluzyjski
- Majonez (200 g)
- Przecier pomidorowy z solą (100 g)
- Papryka czerwona - 1 mała sztuka (100 g)
- Sok z cytryny (20 ml)
Przepis na sos andaluzyjski krok po kroku
Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w drobną kostkę.
W misce umieść majonez, dodaj przecier pomidorowy i sok z cytryny.
Dodaj posiekaną paprykę oraz sól i pieprz.
Wymieszaj składniki i podawaj sos do spożycia.
Więcej informacji na temat sosu andaluzyjskiego
Sos andaluzyjski to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do potraw. Sos jest bardzo uniwersalny i podawać można go do zapiekanek, frytek oraz grillowanego mięsa. Najlepszy sos przygotowany w domu jest łatwy i nie sprawi Ci większych problemów. Przepis na sos andaluzyjski jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia sosu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: majonez, przecier pomidorowy, papryka czerwona, sok z cytryny, sól, pieprz.
Jak zrobić sos andaluzyjski? Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w drobną kostkę. W misce umieść majonez, dodaj przecier pomidorowy i sok z cytryny. Dodaj posiekaną paprykę oraz sól i pieprz. Wymieszaj składniki i podawaj sos do spożycia.
Papryka czerwona zawiera duże ilości witaminy C, biorącej udział w syntezie kolagenu oraz wzmacniającej naszą odporność. Papryka jest również bogatym źródłem beta-karotenu i likopenu. Likopen jest naturalnym przeciwutleniaczem, który zawierają także pomidory. Papryka jest warzywem z niską zawartością kalorii i dużą ilością błonnika, dlatego idealnie sprawdza się na dietach redukcyjnych, daje uczucie sytości na długo oraz reguluje pracę jelit. Pomidory są źródłem likopenu, naturalnego przeciwutleniacza, którego działanie nie zanika po obróbce termicznej warzywa. Kwasy zawarte w pomidorach nasilają rozkład tłuszczów w wątrobie. Błonnik oraz pektyny pomidorowe dają uczucie sytości i pomagają obniżać poziom cholesterolu we krwi. Błonnik ponadto wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Pomidory są dobrym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca.
Podsumowując szybki sos do frytek sprawdzi się idealnie do wielu różnych dań. Łatwy do zrobienia sos można przygotować podczas spotkania ze znajomymi. Prosty przepis świetnie sprawdzi się do dań z grilla. Sos jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2-3 dni w szczelnie zamkniętym pojemniku. Sos wzbogacić można ostrą papryczką chilli.
Alergeny w sosie andaluzyjskim
Lista alergenów dla sosu andaluzyjskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
Wartości odżywcze sosu andaluzyjskiego
Sos andaluzyjski to przede wszystkim źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sos jest kaloryczny i nie powinny w dużych ilościach spożywać go osoby będące na diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.